16 podmiotów zgłasza uwagi do cennika PKP PLK
Do Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego trafiło 16 opinii dotyczących projektu cennika PKP Polskich Linii Kolejowych. Prezes UTK postanowił zebrać opinie z rynku kolejowego przed podjęciem decyzji w sprawie zatwierdzenia cennika PKP PLK.
Liczba przesłanych do UTK opinii wskazuje duże zainteresowanie rynku projektem cennika na rozkład 2018/2019. Swoje uwagi przesłali:
- Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego
- Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego
- Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego
- Arriva RP sp. z o.o.
- Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o.
- Koleje Śląskie sp. z o.o.
- Koleje Wielkopolskie sp. z o.o.
- „Lotos Kolej” sp. z o.o.
- „Łódzka Kolej Aglomeracyjna” sp. z o.o.
- „PKP Intercity” S.A.
- „Przewozy Regionalne” sp. z o.o.
- Szybka Kolej Miejska sp. z o.o.
- Centrum Zrównoważonego Transportu
- Klaster „Luxtorpeda 2.0”
- Związek Niezależnych Przewoźników Kolejowych
- osoba prywatna
Nadesłane informacje są analizowane w ramach toczącego się postępowania. Prezes UTK wezwał również zarządcę infrastruktury do przedstawienia dodatkowych informacji i wyjaśnień.
Zarządca PKP PLK zmienił metodologię opracowania stawek po zmianach ustawy o transporcie kolejowym i rozporządzenia w sprawie udostępniania infrastruktury kolejowej. Zarządca wylicza stawki na konkretny przejazd pociągu o danej masie (w przedziałach) po określonej trasie (dla wyliczonej średniej kategorii linii kolejowej). Dotychczas stawki dotyczyły konkretnych odcinków linii oraz masy pociągu. Pierwszy raz zarządca wprowadził część stawki związanej z rodzajem wykonywanych przewozów (mark-up).
Główne uwagi podmiotów dotyczą znaczącego wzrostu stawek jednostkowych opłaty podstawowej dla najlżejszych pociągów oraz jeżdżących na liniach o niskich parametrach technicznych i o niskim natężeniu ruchu, alokacji kosztów Zarządcy, a także sposobu wprowadzenia przez Zarządcę części stawki związanej z rodzajem wykonywanych przewozów.
Na prawach strony w toczącym się postępowaniu występują: Izba Gospodarcza Transportu Lądowego, Fundacja „Pro Kolej”, Związek Niezależnych Przewoźników Kolejowych oraz Stowarzyszenie Menedżerów i Ekspertów Transportu Szynowego.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Prezes UTK podejmuje decyzję w terminie 90 dni od dnia otrzymania projektu cennika. Może zatwierdzić go w części dotyczącej sposobu ustalenia stawki jednostkowej opłaty podstawowej i manewrowej albo odmówić zatwierdzenia projektu cennika w przypadku jego niezgodności z obowiązującymi przepisami.
Termin na wydanie decyzji przez Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego w sprawie cennika PKP PLK upływa 6 czerwca 2018 r.
„