Zmiany w badaniach psychologicznych
4 maja weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 1 kwietnia 2005 r. w sprawie badań psychologicznych kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Projektowana regulacja dotyczy podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie psychologicznych badań osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców oraz psychologów wykonujących te badania i wydających orzeczenia o braku psychologicznych przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy i do kierowania pojazdem. Zakres zmian:
W stosunku do dotychczas obowiązującego rozporządzenia wprowadzono następujące zmiany:
1. Wskazano podmioty uprawnione do przeprowadzania badań w trybie odwoławczym. Taka propozycja wynika z przekonania, że odwołania powinny być prowadzone przez podmioty o dużym doświadczeniu praktycznym i naukowym z zakresu psychologii transportu i psychologii pracy.
2. Wprowadzono nowe wzory skierowań na badania oraz wzory orzeczeń. Wynika to z faktu, że obecnie na badania psychologiczne kieruje więcej podmiotów (przewoźnicy), zwiększono liczbę grup osób kierujących pojazdami objętych ustawowo obowiązkiem poddania się badaniom psychologicznym (kierowcy wykonujący transport drogowy, prowadzący pojazd pod wpływem alkoholu, przekraczający liczbę 24 pkt. karnych), różny jest też cel badań.
3. Określono zakres badania psychologicznego oraz zasady orzekania o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami i wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Do takiego sprecyzowania zobowiązuje art. 125 ustawy – Prawo o ruchu drogowym.
4. Zaproponowano wzory pieczęci używanych przez uprawnione pracownie oraz psychologów. Dotychczasowe przepisy nie regulowały tego zagadnienia, co prowadziło do całkowitej dowolności.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
5. Zrezygnowano z rozróżnienia orzeczeń: „pozytywnych”, „bezterminowych-negatywnych”, „terminowych-negatywnych”. Powyższe terminy nie są stosowane w odnośnych aktach prawnych. Używa się natomiast określenia: „istnienie lub brak przeciwwskazań psychologicznych”. Termin ten został wprowadzony do projektu rozporządzenia.
6. Zmieniono sposób postępowania z dokumentacją związaną z wydawaniem orzeczeń.
7. Zrezygnowano z obowiązku przesyłania kopii wszystkich orzeczeń do podmiotu kierującego.
8. Wprowadzono zasadę, aby kopię orzeczenia o istnieniu przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem przesyłano do urzędu starosty, a orzeczenie o istnieniu przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy do przewoźnika, który wydał skierowanie na badanie. Wprowadzenie tego zapisu ma na celu wyeliminowanie wielokrotnego poddawania się badaniom psychologicznym przez kierujących pojazdami, którym wydano orzeczenie o istnieniu przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami lub wykonywania pracy kierowcy, w celu uzyskania orzeczenia o braku takich przeciwwskazań.