Za dwa lata z butelką na pokład

infoair
29.09.2010 14:10

Za dwa lata pasażerowie samolotów będą mogli wnosić butelki z wodą, żele i kremy na pokład. Tak właśnie zadecydowała Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Porozumienie w tej sprawie podpisały największe międzynarodowe, europejskie i amerykanskie organizacje lotnicze. Zmiana w przepisach wynika z tego, że na lotniskach do tego czasu zostaną zainstalowane nowe urządzenia do wykrywania materiałów wybuchowych w substancjach płynnych.

Przypomnijmy, że od 2006 roku ze względów bezpieczeństwa wprowadzono całkowity zakaz wnoszenia niektórych materiałów. Są to:

– Płyny, żele i aerozole
Pasażerom zezwala się na przenoszenie płynów, żeli i aerozoli przez Punkt Kontroli Bezpieczeństwa z założeniem, że są one umieszczone w pojemnikach o objętości 100 ml/100 g lub mniejszych i wszystkie pojemniki mieszczą się w jednej, przezroczystej, zamykanej torebce plastikowej o objętości nie przekraczającej jednego litra. Przybliżone wymiary takiej torby to 22 cm x 15 cm. Jeden pasażer może przenieść jedną torebkę. Dozwolone jest wnoszenie na pokład samolotów jedzenia dla niemowląt w tym min.: mleka w proszku, mleka płynnego, wody i soków owocowych w ilościach przeznaczonych do spożycia w trakcie podróży. Jeżeli pojemnik nie posiada fabrycznego oznaczenia pojemności, może być potraktowany jako przekraczający 100ml i nie dopuszczony do wniesienia na pokład statku powietrznego.

– Leki
Leki w płynie możliwe są do transportu w bagażu kabinowym pod warunkiem, że są niezbędne dla pasażera podczas podróży. Operator kontroli bezpieczeństwa może prosić o potwierdzenie autentyczności danego lekarstwa. Ponadto nie muszą być umieszczane w plastikowej torebce. Pasażer podchodząc do kontroli bezpieczeństwa osobiście powiadamia funkcjonariuszy o ww. lekarstwach nie czekając na efekt kontroli. W celu przyspieszenia procesu kontroli pasażerowie powinni przekazywać wszelkie płyny, żele i aerozole z bagażu kabinowego oddzielnie do kontroli bezpieczeństwa, np. umieszczając je w osobnym pojemniku podczas zbliżania się do urządzenia rentgenowskiego do prześwietlania bagaży. Jeżeli jest to możliwe, pasażerowie powinni posiadać dokumentację odnośnie przyjmowanych leków (np. zaświadczenie od lekarza).

– Żywność
Produkty w stanie stałym, takie jak czekolada, kanapki, warzywa i owoce są dozwolone w dowolnych ilościach (z zastrzeżeniem przepisów celnych). Żywność w płynie, taka jak jogurty, kremy, dżemy i galaretki, podlega ograniczeniom objętości pojemnika ? 100 ml i pojemniki te muszą się mieścić w 1-litrowej plastikowej torebce. 

– Sprzęt elektroniczny oraz odzież wierzchnia
Zgodnie z unijnymi regulacjami z zakresu ochrony lotnictwa cywilnego sprzęt elektroniczny (laptopy, kamery) oraz odzież wierzchnia muszą zostać skontrolowane jako oddzielna sztuka bagażu. W związku z tym, zbliżając się do punktu kontroli bezpieczeństwa prosimy o wyjęcie wszelkiej elektroniki z bagażu kabinowego i przekazanie jej oddzielnie do kontroli. Identycznie prosimy postąpić w przypadku posiadania na sobie odzieży wierzchniej (kurtki, płaszcza, marynarki).

Więcej informacji dotyczących zakazu wnoszenia materiałów na pokład samolotów znajduje się na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego: www.ulc.gov.pl