Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wrocław: Wystawa szklanych obiektów

infoair
27.11.2013 17:10

„Glasshenge”to zbiór 21 szklanych obiektów, które zostały wystawione w terminalu Wrocławskiego Portu Lotniczego. Ich autorem jest ceniony w świecie wrocławski artysta oraz architekt, Tomasz Urbanowicz. To już kolejny raz, gdy lotnisko udostępnia swoją przestrzeń dla niekonwencjonalnej sztuki.

„Glasshenge”to następny – po wystawie Urszuli Wilk „Listy cofnięte w czasie”- projekt artystyczny, który zagościł we wnętrzach wrocławskiego lotniska. Ekspozycję można już oglądać w hali ogólnodostępnej, na parterze obiektu. – Zachęceni sukcesem ostatniej wystawy, kontynuujemy promowanie sztuki wysokich lotów – komentuje Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. –Prace Tomasza Urbanowicza podziwiać można na całym świecie. Artysta zaprojektował m.in. Zjednoczony Świat, kulę będącą centralnym elementem plastycznym agory Parlamentu Europejskiego oraz tęczę ozdabiającą College Brassensa w Paryżu –dodaje.

W terminalu Portu Lotniczego Wrocław można zobaczyć aż 21 z 30 szklanych obiektów, które własnoręcznie wykonał wrocławski twórca. Zostały ustawione w krąg, przypominający sławny angielski Stonehenge.

–Lubię, kiedy publiczność wchodzi w bliski kontakt z moimi pracami, kiedy może ich dotknąć, poczuć fakturę. Dlatego zdecydowałem się ułożyć w terminalu lotniska szklany krąg, w którego środek można wejść i poczuć bezpośrednią bliskość sztuki –komentuje Tomasz Urbanowicz.

Wysokie na 2 metry szkła artystyczne powstały przy pomocy skomplikowanych technik, w których pośrednią rolę odegrały akwarele. Urbanowicz namalował nimi motywy architektoniczne inspirowane Wrocławiem i przeniósł je potem na szklane monumenty. Dzięki temu w terminalu zobaczyć można m.in. wrocławską Katedrę, Hotel Monopol, Ostrów Tumski i Panoramę Racławicką.

Honorowy patronat nad wystawą „Glasshenge”objął prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz. Podróżni będą mogli oglądać szklane dzieła do końca stycznia 2014 roku.