Warszawa: Konferencja „Wdrożenie Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej”
W dniu 28 listopada br. w Warszawie w ramach polskiej Prezydencji odbędzie się Konferencja Wysokiego Szczebla „Wdrożenie Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej oraz jej rozszerzenie na kraje Trzecie”.
Spotkanie organizowane jest przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (MTBiGM), we współpracy z Komisją Europejską (KE) i Europejskim Komitetem Ekonomiczno-Społecznym (EKES). W spotkaniu wezmą udział reprezentujący Komisję Europejską, jej wiceprzewodniczący i komisarz ds. transportu Siim Kallas, Jacek Krawczyk, Wiceprzewodniczący EKES oraz Matthias Ruete Dyrektor, Generalny DG KE ds. Mobilności i Transportu. Swoje przemówienia wygłoszą między innymi Matthiew Baldwin, Dyrektor odpowiedzialny za lotnictwo cywilne w Komisji Europejskiej, Patrick Goudou, Dyrektor Wykonawczy, Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) oraz Luc Tytgat, Zastępca Dyrektora Generalnego Eurocontrol.
To wydarzenie zgromadzi w Warszawie wszystkie czołowe postacie europejskiego lotnictwa cywilnego oraz grono znakomitych ekspertów.
Agenda spotkania przewiduje dyskusję na temat osiągnięć wynikających z wdrożenia Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej, rozszerzenia współpracy w zakresie lotnictwa z krajami sąsiednimi oraz aspektów technologicznych związanych z tą inicjatywą –program SESAR.
Planuje się również przyjęcie wspólnej deklaracji, w której poruszone zostaną kwestie implementacji SES nie tylko w obrębie UE, ale również w odniesieniu do państw z nią sąsiadujących.
Inicjatywa Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej ma przyczynić się m.in. do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym, poprawie efektywność operacyjnej (zwiększenie przepustowości przestrzeni powietrznej) i kosztowej (zmniejszenie kosztów jednostkowych), a także ograniczenie negatywnego oddziaływania lotnictwa na środowisko.
Realizacja tej inicjatywy wyłącznie w granicach Unii Europejskiej stwarza niebezpieczeństwo powstania barier w relacjach pomiędzy Unią Europejską i jej sąsiadami. Dlatego polska Prezydencja, wspólnie z Komisją Europejską i Europejskim Komitetem Ekonomiczno –Społecznym zaprosiły do debaty na temat dalszego kierunku rozwoju tej inicjatywy również państwa trzecie.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Polska, ze względu na swoje położenie geograficzne od dawna promowała ideę stworzenia szerokich form współpracy z krajami sąsiednimi. Dlatego też z satysfakcją poparliśmy nowe inicjatywy Komisji Europejskiej.
Kraje sąsiadujące ze Wspólnotą już teraz odgrywają istotną rolę w relacjach z Unią Europejską. Gruzja podpisała, a Mołdawia parafowała całościową umowę o transporcie lotniczym z Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, która przewiduje również współpracę w obszarze zarządzania przestrzenią powietrzną. Podobne umowy są przedmiotem negocjacji z Ukrainą, która z punktu widzenia realizacji celów Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej jest istotnym partnerem, i z Azerbejdżanem.
W komunikacie Komisji Europejskiej do Rady i Parlamentu Europejskiego z 7 lipca 2011 r. „Unia Europejska i sąsiednie regiony: nowa koncepcja współpracy w dziedzinie transportu”–COM (2011) 415 zakreślone zostały perspektywy przyszłej współpracy z krajami objętymi Europejską Polityką Sąsiedztwa. W październiku 2010 r. Rada UE przyjęła konkluzje w odniesieniu do tego komunikatu, a uwieńczeniem prac na poziomie Rządów była Konferencja Ministrów Transportu UE i państw objętych programem Partnerstwa Wschodniego, która odbyła się 24 października 2011 r. w Krakowie.
W trakcie krakowskiej konferencji Ministrowie odnotowali utworzenie Panelu Transportowego w ramach inicjatywy Partnerstwa Wschodniego, jako formę współpracy dla państw UE i państw objętych programem Partnerstwa, ukierunkowanej na osiąganie konkretnych rezultatów.
Obecna konferencja jest odpowiedzią branży lotniczej na wspomniane decyzje Ministrów Transportu UE i krajów Partnerstwa i wpisuje się w program polskiej Prezydencji, który jest realizowany w ścisłej współpracy z Komisją Europejską.