Trendy w podróżach lotniczych – Azja na pierwszym miejscu!

infoair
24.04.2013 12:51

Tylko 300 połaczeń generuje 20% wszystkich podróży lotniczych. Najpopularniejsze połączenia potrafią obsługiwać ponad milion pasażerów rocznie. Amadeus przedstawił najnowsze dane dotyczące naszych podróży samolotami.

Najnowsze dane pochodzą z autorskiego raportu Air Traffic Travel Intelligence międzynarodowej firmy Amadeus. Wynika z nich, że rynek usług lotniczych, pomimo kryzysów, wciąż się rozwija. W porównaniu do roku 2011 wzrósł o 5 procent. Największe wzrosty odnotowano w Azji (9%) i jest to wciąż najbardziej konkurencyjny rynek. 3/4 tras obsługuje tam co najmniej trzech przewoźników. Połączenia z Europą odnotowują wzrosty obsługiwanych pasażerów rzędu 20%! W dużej mierze są to loty z przesiadką. Pasażerowie najczęściej wybierają 'postój’ w Doha, Abu Dhabi i Dubaju. Te trzy lotniska obsługują obecnie 15 procent ruchu pomiędzy Azją i Europą. Co ciekawe to w Europie i Ameryce Północnej dominują przewoźnicy niskokosztowi. Najwięcej jest ich w Hiszpani (57%) i Wielkiej Brytanii (52%).

Wyniki jakie uzyskali badacze firmy Amadeus wskazują na to, że 20% wszystkich podróży generuje zaledwie 300 połączeń. Dwa najpopularniejsze loty na świecie to azjatyckie trasy: Jeju-Seul oraz Sapporo-Tokio. 85% azjatyckich połączeń to trasy obsługujące ponad 100 tys. pasażerów rocznie. W pierwszej dziesiątce nie ma żadnych połączeń europejskich. Te dość blado wypadają w porównaniu z liderami rynku, 'tylko’ 35% to najpopularniejsze kierunki obsługujące jednak mniej niż 100 tys. pasażerów rocznie.

Rozwijający się wciąż rynek przyciąga coraz więcej nowych podmiotów. Eksperci wskazują na fakt, że jest to coraz bardziej konkurencyjny rynek. Liczba połączeń obsługiwanych przez jednego lub dwóch przewoźników systematycznie maleje. W 2010 roku było ich 39%, w 2012 jest 35%. W tym samym czasie liczna połączeń obsługiwanych przez czterech i więcej linii lotniczych rośnie – w 2012 roku było ich 38%.

–Przedstawione dane to dobra wiadomość dla branży lotniczej, ponieważ wskazują na wzrost pasażerskiego ruchu lotniczego w każdym regionie świata w latach 2011-2012. W 2011 roku w czołówce tego wzrostu znalazła się Azja, jednak dane wskazują na dalsze możliwości rozwoju w regionie, gdzie większość ruchu lotniczego odbywa się na niewielkiej liczbie ruchliwych tras. Rozwiązanie Amadeus Air Traffic pomaga liniom lotniczym w planowaniu i rozwijaniu swoich sieci połączeń, pozwalając reagować na rzeczywisty ruch pasażerski i potrzeby rynku, w oparciu o spójne dane dotyczące miejsc wylotu i punktów docelowych –podkreśla Pascal Clement z firmy Amadeus.