Setne połączenie w siatce LOT-u. Do Londynu
PLL LOT od stycznia zaczną latać na trasie Warszawa-London City – poinformował w czwartek PAP rzecznik spółki Adrian Kubicki. Rejsy na tej trasie będą wykonywane dwa razy dziennie, specjalnie pozyskanymi czterema nowymi samolotami typu Embraer 190. „To nasze setne połączenie w siatce” – dodał.
Polski przewoźnik bezpośrednie loty na trasie Warszawa-London City zainauguruje 7 stycznia 2019 r. Jak wskazał Kubicki, lotnisko London City Airport, jest dogodnie zlokalizowane w londyńskich dokach (w dzielnicy Royal Docks). Jest położone najbliżej biznesowego i finansowego centrum Londynu – w odległości około 9,6 km od City.
„London City to najwygodniejsze lotnisko dla pasażerów, którzy chcą dostać się w najkrótszy i najwygodniejszy sposób do biznesowej części miasta. Jestem przekonany, że zostanie ono docenione przez naszych pasażerów, szczególnie z regionu Europy Środkowo-Wschodniej” – powiedział.
Samoloty LOT-u codziennie (oprócz niedziel) będą startowały z Lotniska Chopina o godz. 7.15, by lądować na London-City Airport o godz. 9., a także o 16.15 (poza sobotami) z lądowaniem o godz. 18.00. Z kolei z Londyn City zaplanowane są na 9.30 czasu lokalnego z lądowaniem w Warszawie o 13. oraz na 18.30 z przylotem do stolicy Polski o godz. 22.
„Ten prestiżowy kierunek został setnym w naszej aktualnej siatce połączeń. Mamy za sobą długoletnią historię operacji na londyńskim Heathrow z częstotliwością trzech rejsów dziennie, która zostanie utrzymana. Teraz otwieramy nowy rozdział, wprowadzając do oferty dodatkowo dwa rejsy dziennie do London City” – powiedział Kubicki.
Jak tłumaczył, rozkład połączeń narodowego przewoźnika pozwoli pasażerom podróżującym w celach biznesowych z Warszawy, a także z Wilna, Kijowa, Lwowa, Rygi, Bukaresztu, Larnaki, Tbilisi i większości polskich lotnisk regionalnych do odbycia podróży w ciągu jednego dnia.
„Ponadto dla pasażerów podróżujących z Londynu nowe połączenie LOT-u jest alternatywą dla lotów do wielu portów w Azji, jak Singapur, Tokio, Seul, Pekin i Astana – z krótką przesiadką na Lotnisku Chopina w Warszawie” – dodał.
Członek zarządu ds. handlowych London City Airport Richard Hill, cytowany w komunikacie przesłanym PAP, podkreślił, że dzięki LOT-owi, port zyskał połączenie między London City a Warszawą, które przyczyni się do zacieśniania relacji między Polską a Wielką Brytanią.
„Otwarcie połączenia przez LOT jest ważnym wydarzeniem dla London City i jego pasażerów, którzy zyskali najlepszy dostęp do Europy Środkowo-Wschodniej i połączeń przesiadkowych do Azji. Fakt, że polski przewoźnik wybrał najbardziej centralny port lotniczy Londynu i dokonuje znacznych inwestycji w samoloty specjalnie do jego obsługi, pokazuje, że mimo Brexitu londyńskie City ma moc przyciągania” – powiedział Hill.
Jak tłumaczył Kubicki, ze względu na stosunkowo krótki pas startowy i stromy kąt podejścia, loty do London City są skomplikowane pod względem operacyjnym. Samoloty Embraer 190 wykonują 58 proc. wszystkich operacji na London City.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
„Tylko kilka rodzajów samolotów pasażerskich kwalifikuje się do lądowania i startów w tym miejscu. Aby działać w London City, LOT zdecydował się na pozyskanie czterech nowych samolotów Embraer 190, które zostaną dostarczone polskiemu przewoźnikowi do końca roku bezpośrednio z fabryki w Brazylii. Tak przewiduje kontrakt z leasingodawcą Nordic Aviation Capital (NAC). Nowy E-190 będzie miał na pokładzie 106 wygodnych foteli, co daje efektywne połączenie optymalnego zasięgu i maksymalnej liczby pasażerów” – powiedział Kubicki.
Jak dodał, LOT z nowym Embraerem 190 „stanie się jedyną europejską linią lotniczą obsługującą wszystkie typy samolotów brazylijskiego producenta”.
„Embraer 190 z 106 miejscami na pokładzie zapewni nam korzyści płynące z obsługi londyńskiego City. Dzięki temu będziemy w stanie stworzyć nie tylko najwygodniejszą, ale i najbardziej konkurencyjną cenowo ofertę lotów do i z lotniska w Londynie” – zaznaczył.
Cytowany w komunikacie, prezes Nordic Aviation Capital Martin Moller ocenił, że włączenie do floty samolotów E 190 przyczyni się do poprawy zdolności operacyjnych przewoźnika. „Gratulujemy polskiemu przewoźnikowi rozszerzenia sieci i czekamy na kontynuację naszych relacji” – powiedział.
Jak poinformowano w komunikacie, w 2004 r. LOT został pierwszym przewoźnikiem wykonującym połączenia za pomocą Embraera 170. Dzięki obecnej transakcji LOT po raz kolejny staje się pierwszy, obsługując wszystkie cztery warianty E-Jets w swojej flocie. Do końca tego roku, flota LOT-u będzie składać się z sześciu Embraerów 170, dwunastu Embraerów 175, czterech Embraerów 190 i dwunastu Embraerów 195.
W 2017 r. LOT przewiózł łącznie ponad 6,8 mln pasażerów, czyli o ponad 25 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym roku przewoźnik spodziewa się przewieźć ok. 9 mln pasażerów, a w 2019 r. przekroczyć barierę 10 mln. LOT zatrudnia dziś prawie 3 tys. osób w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. (PAP)
„