Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rząd: Operacja powrotu lotnictwa potrwa kilka tygodni

infoair
11.05.2020 11:30

Przygotowujemy się na operację „podnoszenia” połączeń lotniczych i połączeń kolejowych w ruchu międzynarodowym; zamrożony transport wymaga wielu tygodni spokojnej operacji ich przywracania – poinformował w poniedziałek, 11 maja minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Zapytany o to, kiedy ponownie zacznie funkcjonować międzynarodowy ruch pasażerski, odniósł się do niedawnej narady unijnych ministrów transportu. Podczas spotkania omawiano systemowe podnoszenie ilości połączeń lotniczych, a także międzynarodowych połączeń kolejowych – tak, aby „wszystkie warunki wyznaczane przez poszczególne państwa UE były tożsame”.

Wskazał jednak, że „trudno powiedzieć”, kiedy koleje mają szansę wrócić na międzynarodowe trasy w normalnym trybie. Zauważył, że nawet na terenie Polski obserwowany jest „olbrzymi deficyt pasażerów” podróżujących między województwami.

Minister przypomniał, że jest ich 80-90 proc. mniej niż zwykle. Jak dodał, zaczyna ich co prawda przybywać, ale na dynamiczny wzrost liczby podróżnych można liczyć dopiero wtedy, kiedy funkcjonować zaczną obiekty turystyczne, hotele, sanatoria i ośrodki wypoczynkowe.

„Przygotowujemy się na operację podnoszenia połączeń lotniczych, połączeń kolejowych. Nie jest to łatwe przedsięwzięcie” – wyjaśnił Adamczyk. „Dzisiaj zamrożony transport wymaga wielu tygodni spokojnej operacji przywracania połączeń” – dodał.

Zakaz do 23 maja

W niedzielę, 10 maja weszło w życie rozporządzenie premiera przedłużające do 23 maja zakaz ruchu lotniczego na obszarze Polski; rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw. Chodzi o loty krajowe oraz międzynarodowe.

Przepisy wprowadzają zakaz wykonywania na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji, lądowania samolotów przewożących pasażerów cywilnych wykonujących loty międzynarodowe.

Wyjątkiem – jak zaznaczono – są loty wyczarterowane: przed 15 marca na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie; na zlecenie premiera; na zlecenie osoby fizycznej lub prawnej, statkami powietrznymi posiadającymi do 15 miejsc pasażerskich – którymi do kraju wracają m.in.: obywatele RP; cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP; cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka; szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego misji; cudzoziemcy posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium RP; cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium RP.

Wyjątek stanowią także loty wykonywane w celu zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych lub ich usunięcia oraz ratowania życia lub zdrowia ludzkiego.

Ponadto do Polski mogą też przylatywać samoloty czarterowe obcych przewoźników, które z Polski zabierać będą cudzoziemców do domu.

Jak wynika z rozporządzenia, do 23 maja nie będzie można też wykonywać pasażerskich lotów w ruchu krajowym, poza lotami przewożącymi towary lub pocztę lub gdy statek powietrzny posiada do 15 miejsc pasażerskich. (PAP)