Rośnie liczba alarmów ws. pozostawionych bagaży

infoair
03.07.2019 14:30

W związku z pozostawieniem na lotniskach bagażu bez opiekiStraż Graniczna w roku ubiegłym interweniowała prawie 1,4 tys. razy -poinformowała PAP 27 czerwca rzecznik prasowa Komendanta Głównego StrażyGranicznej por. Agnieszka Golias. W ponad 800 przypadków konieczne byłorozpoznanie pirotechniczne.

Jak poinformowała PAP w czwartek Straż Graniczna, w ubiegłymroku pozostawienie bagażu bez opieki na polskich lotniskach było przyczyną 1388interwencji, a w 838 przypadkach funkcjonariusze tej służby musieliprzeprowadzić rozpoznanie minersko-pirotechniczne. Najczęściej do pozostawianiabagażu bez opieki dochodzi w okresie wakacyjnym.

Alarmowa procedura

„Każdorazowo pozostawiony bez opieki bagaż skutkujeuruchomieniem procedur bezpieczeństwa oraz utrudnia prawidłowe funkcjonowanieportu lotniczego” – zaznaczyła rzecznik prasowa Komendanta Głównego StrażyGranicznej por. Agnieszka Golias.

Golias dodała, że zgodnie z procedurami bezpieczeństwabagaż, który nie ma swojego właściciela, uznaje się za stanowiący zagrożenie,zaś w zależności od stwierdzonego stopnia zagrożenia działania służb mogąspowodować poważne utrudnienia, z opóźnieniami przylotów i odlotów samolotówwłącznie.

„W przypadku, gdy wstępne rozpoznanie nie wykluczyzagrożenia, wyznaczana jest strefa bezpieczeństwa, i w razie koniecznościzarządza się ewakuację. Bagaż sprawdzany jest przez pirotechników przy użyciuspecjalistycznego sprzętu i z pomocą psa służbowego szkolonego do wykrywaniamateriałów wybuchowych” – informuje Straż Graniczna. Przy braku całkowitejpewności, że bagaż nie stanowi zagrożenia, neutralizuje się go działkiemwodnym, czyli w konsekwencji niszczy wraz z całą zawartością.

SG zwraca uwagę, że bagaże bywają pozostawiane bez opiekiprzez roztargnienie lub bezmyślność, a czasami są porzucane, gdy na przykładstanowią nadbagaż, a ich właściciel nie chce ponosić dodatkowej opłaty.

„Są też przypadki, gdy ktoś porzuca walizkę, bo jestuszkodzona, a rzeczy przepakowuje do innej torby. W takiej sytuacji najlepiejpozostawić walizkę czy torbę szeroko otwartą w pobliżu kosza na śmieci. Choćnie jest to rozwiązanie idealne, znacznie ułatwia działanie służbom” -informuje por. Agnieszka Golias.

Przykład z brzegu

Dla przykładu w ostatnia środę pirotechnicy StrażyGranicznej z Lotniska Warszawa-Modlin w związku z pozostawieniem bagażu bezopieki interweniowali dwa razy.

W pierwszym z przypadków w hali ogólnodostępnej lotniska wModlinie ktoś pozostawił papierową torbę, która stała się przyczyną ewakuacjiponad 250 osób oczekujących na odlot. W trakcie sprawdzania pakunkufunkcjonariusze otrzymali informację o plecaku pozostawionym w strefieprzylotów. Kolejny bagaż bez opieki znaleziono następnego dnia rano. W żadnymprzypadku nie stwierdzono zagrożenia.

Straż Graniczna przypomina, że za pozostawienie bagażu bezopieki grozi mandat w wysokości 500 złotych. (PAP)