Ratowanie Lufthansy z problemami. Z akcjonariuszami
Wdrożenie planu ratunkowego w wysokości 9 mld euro dlaLufthansy może nie dojść do skutku.
W takiej sytuacji konieczne będzie złożeniewniosku o ochronę przed wierzycielami – informuje w środę agencja Reutera.
Zdaniem akcjonariuszy
W specjalnym oświadczeniu wydanym we wtorek kierownictwoniemieckich linii lotniczych poinformowało, że wdrożenie planu ratunkowego dlaLufthansy w wysokości 9 mld euro w formie pomocy publicznej oraz kredytówgwarantowanych przez państwo nie jest jeszcze przesądzone. Gdyby podczasnadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy (NWZ) zaplanowanego na 25czerwca plan nie zdobył poparcia dwóch trzecich głosów, konieczne będziezłożenie wniosku o ochronę majątku spółki przed wierzycielami – dodała firma woświadczeniu.
Komunikat został wystosowany przez kierownictwo Lufthansy potym, jak niemiecki inwestor Heinz Hermann Thiele ostro skrytykował projektplanu ratunkowego dla przewoźnika oraz poinformował, że zwiększył swoje udziaływ grupie do ponad 15 proc. w nadziei znalezienia alternatywnych opcji wyjścia ztrudnej sytuacji finansowej firmy. W wywiadzie dla gazety „FrankfurterAllgemeine Zeitung” Thiele wyraził zastrzeżenia wobec niektórych zapisówplanu ratunkowego, w tym dla oddania państwu 20 proc. udziałów grupy oraz dwóchmiejsc w radzie nadzorczej. Pytany, czy zagłosuje przeciwko umowie z rządem,inwestor odmówił odpowiedzi, wyraził jednak przekonanie, że lepszą odproponowanych opcją byłoby na przykład włączenie w proces restrukturyzacjiLufthansy państwowego banku KfW.
25 czerwiec
Zarząd Lufthansy spodziewa się, że frekwencja nanadzwyczajnym walnym zgromadzeniu 25 czerwca wyniesie poniżej 50 proc., a tomoże uniemożliwić zatwierdzenie planu pomocowego. Akcjonariusze firmy mają czasna zarejestrowanie swojej obecności na NWZ do 20 czerwca. Gdyby frekwencjaprzekroczyła 50 proc., do zatwierdzenia planu wystarczyłaby zwyczajnawiększość. Przy niższej frekwencji niezbędna jest większość dwóch trzecichgłosów.
„W świetle ostatnich publicznych oświadczeńnajwiększego pojedynczego akcjonariusza spółki, Heinza-Hermanna Thiele, zarząduważa, że pakiet stabilizacyjny może nie zyskać poparcia większości dwóch trzecichgłosów, które byłyby wymagane w tym przypadku” – czytamy w oświadczeniu.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Wtakiej sytuacji kierownictwo Lufthansy zapowiedziało, że firma „prawdopodobniemusiałaby wystąpić z wnioskiem o ochronę przed wierzycielami zgodnie z prawemupadłościowym kilka dni po dorocznym walnym zgromadzeniu, o ile natychmiast nieznaleziono by innego rozwiązania”.
Przeżywająca trudności finansowe z powodu pandemii koronawirusaLufthansa planuje zwolnić 22 tys. osób na całym świecie. To 16 proc. obecnegozatrudnienia. Grupa, która jest również właścicielem linii Swiss Airlines,Austrian Airlines, Brussel Airlines i Eurowings, zatrudnia globalnie 135 tys.pracowników.
Władze Lufthansy przewidują, że do września jej obroty nieprzekroczą 40 proc. tego, co było planowane przed wybuchem pandemii Covid-19.Aby przetrwać kryzys, holding otrzymał od niemieckiego rządu zapewnienie 9miliardów euro pomocy publicznej i kredytów gwarantowanych z kasy państwowej,co ma się jednak wiązać m.in. z przejęciem części udziałów przez państwo. (PAP)
„