Raport o drodze do zeroemisyjnego lotnictwa
Przedstawiamy najnowszy raport pt . „Zrównoważone paliwa lotnicze jako droga do zeroemisyjnego lotnictwa”, który został opracowany przez koalicję Clear Sky for Tomorrow we współpracy z McKinsey & Company.
Raport dostępny jest TUTAJ
Clear Sky for Tomorrow
Koalicja „Clear Sky for Tomorrow została utworzona w ramach Światowego Forum Ekonomicznego (WEF). Jej zadaniem są prace nad zapewnieniem wystarczającej ilości zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF), aby do połowy obecnego wieku linie lotnicze mogły zredukować emisję CO2 do zera. Zrzeszenie składa się z innych czołowych graczy w branży lotniczej, takich jak linie KLM, Airbus Group, Boeing Company, Schiphol, Neste, Shell, SkyNRG i Heathrow Airport.
Koalicja przyznaje, że najpilniejszym działaniem prowadzącym do neutralizacji emisji dwutlenku węgla jest inwestowanie w zrównoważoną produkcję i wykorzystywanie paliwa lotniczego oraz jego szybkie zwiększanie. Dlatego najnowszy raport przedstawia dostępność surowców oraz najbardziej obiecujące metody pozyskiwania zrównoważonych paliw lotniczych.
Zdaniem SAF, zrównoważone surowce są wystarczające, aby zaspokoić prognozowane zapotrzebowanie na paliwo do silników odrzutowych dla globalnego lotnictwa w 2030 r. Jednak wytwarzanie zrównoważonego paliwa lotniczego będzie droższe niż rafinacja paliw kopalnych, dlatego branża lotnicza potrzebuje kilku dźwigni, aby spełnić ekologiczne wyzwania.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Trzy cele
Po pierwsze, aby zainspirować do szybkich działań, konieczna jest wspólna globalna polityka wszystkich firm lotniczych. Po drugie, badania SAF pokazują, że korporacje są skłonne zapłacić wyższą cenę za bardziej przyjazny dla środowiska transport, tym samym ważne jest od początku informowanie konsumentów o celach transformacji. Po trzecie, musi powstać plan finansowania – w oparciu o rządy i instytucje finansowe - umożliwiający szybkie i całościowe przejście na zrównoważone paliwa.
Jak podkreśla McKinsey & Company, energetyczna transformacja będzie wymagała skoordynowanych wysiłków i równych reguł gry dla wszystkich przewoźników. Aby olbrzymie korzyści społeczne i gospodarcze, jakie zapewnia przemysł lotniczy, były nadal dostępne, a świat mógł spełnić określone cele klimatyczne, liderzy sektora publicznego i prywatnego w całym lotniczym łańcuchu wartości muszą ze sobą współpracować. Krokiem w tym kierunku jest koalicja SAP, która przyspiesza wysiłki na rzecz prawdziwie zrównoważonej przyszłości lotnictwa.