Poznańskie lotnisko: za nami rekordowy 2018 rok

infoair
13.02.2019 09:30

Port Lotniczy Poznań – Ławica ma się, czym pochwalić. W 2018r. lotnisko wykonało plan na 2,5 roku, a więc osiągnęło wynik, do któregospodziewano się dojść dopiero w 2020 r. W ubiegłym roku Ławica dołączyło dogrona portów lotniczych obsługujących rocznie około 2,5 miliona pasażerów.

27 września 2018 r. poznański port lotniczy po raz pierwszyw historii, w ciągu jednego roku kalendarzowego obsłużył 2-milionowegopasażera. Łącznie, w 2018 r. z Ławicy wyleciało 2 217 584 osób, czyli o 1/3więcej niż w 2017 roku.

– Mamy przyjemność ogłosić, że 2018 r. był rokiem absolutnychrekordów. Osiągnęliśmy dynamikę wzrostu na poziomie 33,6 proc. To nie tylkonajlepszy wynik w Polsce, ale też jeden z najlepszych w Europie. Jeśli chodzi oporty lotnicze do 5 mln pasażerów, pod względem dynamiki wyprzedziło nas tylkojedno lotnisko, gruzińskie Kutaisi – mówi Mariusz Wiatrowski, prezes PortuLotniczego Poznań-Ławica.

Tak dobry wynik oznacza, że poznańskie lotnisko nie będziemusiało zwracać dofinansowania unijnego, które pozyskało na rozwójinfrastruktury.

– Oferta lotniska jest bardzo bogata. Wzrasta liczba lotówczarterowych, mamy 42 kierunki do 17 krajów. Ubiegły rok był też bardzo dobrydla ruchu regularnego niskokosztowego. Mówimy o 34 kierunkach do 16 państw. Wtym przypadku odnotowaliśmy wzrost na poziomie 16 proc. Bardzo efektowny jestrównież ruch do takich portów, jak Warszawa, Frankfurt i Monachium – wyliczaprezes Portu Lotniczego Poznań-Ławica.

Satysfakcji z wyników Ławicy nie kryją władze MiastaPoznania. Jak zauważył zastępca prezydenta, Mariusz Wiśniewski, rzadko zdarzasię, że firma osiąga przewidziany wynik 2 lata wcześniej.

Szersze ujęcie

– Na rozwój lotniska patrzymy w szerszym ujęciu,wieloletnim. Mamy świadomość, jak wiele zależy od Miasta. Politykaproinwestycyjna, wspieranie rozwoju firm, które tworzą centra nowoczesnegobiznesu – to sektory życia, które przekładają się na rozwój ruchu biznesowego.Do tego dochodzą działania, które przyciągają do naszego miasta coraz więcejturystów – zauważa Mariusz Wiśniewski.

Pomóc w rozwoju portu mogą pieniądze, które Miasto Poznań iZarząd Województwa Wielkopolskiego wspólnie zamierzają przeznaczyć na promocjęregionu. W ciągu 4 lat będzie to 26 mln złotych.

Poznańskie kierunki

Prawie połowa, bo aż 48 proc. ruchu na poznańskim lotniskugenerują tanie linie lotnicze. 33 proc. to ruch czarterowy, a 19 proc.tradycyjny. Wśród przewoźników najwięcej połączeń należy do Ryanaira (41 proc.)i Wizzaira (31 proc.), a dalej Lufthansy (15 proc.), LOT-u (12 proc.) i SAS (1proc.).

W 2018 r. wzrósł ruch tanich linii lotniczych. Pod koniecpaździernika 2017 r. Ryanair zainaugurował 7 nowych połączeń (Ateny, Tel Awiw,Ejlat, Madryt, Castellon, Oslo-Torp i Billund), a także zwiększył częstotliwośćna trasie do Londynu Stansted (z 7 do 8 lotów tygodniowo). Od sezonu Lato 2018pojawiły się nowe połączenia Wizz Aira – do Dortmundu i Reykjaviku orazRyanaira – do Mediolanu-Bergamo. Od sezonu Zima 2018/2019 poznaniacy mogą lataćdo Kijowa – Borispol. Zwiększono też częstotliwość lotów na grecką wyspę Korfu(z 1 do 2 rejsów tygodniowo).

Wzrost nastąpił także w przypadku lotów tradycyjnych. Ażtrzy razy dziennie polecieć można z Poznania do Frankfurtu, kontynuowane sąloty do Lwowa i Tel Awiwu. Rekordy odnotowywane są na trasie Poznań – Warszawa,obsługiwanej z częstotliwością 30 rejsów tygodniowo. W przypadku ruchuregularnego najpopularniejsze kierunki, oprócz stolicy naszego kraju, toLondyn, Frankfurt i Monachium.

– To ruch o charakterze biznesowym, związany z kongresami,konferencjami oraz współpracą gospodarczą na poziomie małych i średnichprzedsiębiorstw – tłumaczy Grzegorz Bykowski, wiceprezes zarządu PortuLotniczego Poznań-Ławica.

Na wypoczynek

Dużą popularnością w 2018 roku cieszył się też ruchczarterowy, czyli loty organizowane przez biura podróży. W szczycie sezonu(lipiec-sierpień) odbywało się ponad 100 rejsów czarterowych tygodniowo. Zpoznańskiej Ławicy można było wylecieć w 42 kierunkach. Wśród nich znalazło się9 nowości.

Latem 2018 po raz pierwszy w historii portu Ławica utrzymałosię bezpośrednie połączenie na Dominikanę, a w sezonie Zima 2018/2019 lotów naWyspy Kanaryjskie czy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W okresie zimowymwzmocniono też wyjazdy do Turcji i Egiptu.

– Zaczynamy łączyć coraz więcej kontynentów. To, że widzimyduży wzrost w segmencie czarterowym świadczy o tym, że poznaniacy iWielkopolanie, wolą wypoczywać w zorganizowany sposób. Preferują to bardziejniż wyjazdy indywidualne – wyjaśnia Grzegorz Bykowski.

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne 2018 roku to: Antalya wTurcji (115 450 pasażerów), Burgas w Bułgarii (55 095 pasażerów) oraz Grecja(Heraklion – 50 785, Rodos – 45 145, Zakhyntos – 44 534).