Polska chce rozszerzyć TEN-T o CPK
Polskabędzie wspierać dalszy rozwój sieci TEN-T poprzez ujęcie nowych projektów,takich jak Via Carpatia, Centralny Port Komunikacyjny i projekt szybkiej kolei łączącejpaństwa Grupy Wyszehradzkiej – wskazał minister infrastruktury AndrzejAdamczyk.
-„Zzadowoleniem przyjmujemy decyzję Komisji Europejskiej o przyspieszeniu rewizjisieci TEN-T planowej na lata 2021-2022. Będziemy w dalszym ciągu konsekwentniewspierać jej dalszy rozwój, szczególnie poprzez ujęcie nowych,perspektywicznych projektów, takich jak Via Carpatia, Centralny PortKomunikacyjny i projekt szybkiej kolei łączącej państwa V4” – powiedziałAdamczyk cytowany w piątkowym komunikacie.
Jak poinformował resort, swoją opinię na temat poszerzenia sieci TEN-Tminister przedstawił podczas nieformalnego spotkania ministrów ds. transportupaństw członkowskich Unii Europejskiej, które odbyło się w środę w Bukareszcie.
TEN-T to transeuropejska sieć transportowa, w skład której wchodzą szlakidrogowe, kolejowe, lotnicze, morskie oraz rzeczne, stanowiące najważniejszepołączenia z punktu widzenia rozwoju Unii Europejskiej, a także punktoweelementy infrastruktury w postaci portów morskich, lotniczych, śródlądowych iterminali drogowo-kolejowych.
Spotkanie w Bukareszcie
Podczas środowego spotkania w Bukareszcie odbyły się debaty m.in. na tematmultimodalności, przyszłości mobilności w UE, wzmocnienia łączności i spójnościprzez sieć TEN-T.
Jak poinformował resort, Adamczyk, wspólnie z ministrami ds. transportuBułgarii, Litwy, Łotwy oraz Węgier omówił dalsze plany działań w zakresiePakietu Mobilności I w kontekście jego procedowania na forum ParlamentuEuropejskiego.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Adamczyk odbył też szereg spotkań bilateralnych ze swoimi odpowiednikami zpaństw UE. Podczas spotkania z wiceministrem infrastruktury Włoch MichelemDell`Orco minister przedstawił problemy związane z włoskimi wykonawcamiinwestycji drogowych w Polsce.
„Bezpośrednio zagrożonych jest pięć kontraktów, poważny niepokój budząnastępne trzy. Wezwaliśmy wykonawców do powrotu na place budów” – wskazałminister. Podkreślił, że dzięki działaniom podejmowanym przez resort i GDDKiAochroną zostali objęci podwykonawcy pracujący przy realizacji zagrożonychkontraktów. Zaapelował też o podjęcie przez Włochy działań, które podtrzymajądobre wzajemne relacje.(PAP)
„