Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Poduszka powietrzna dla bagaży wygrywa

infoair
19.06.2013 13:34

Zespół studentów z Uniwersytetu w São Paulo w Brazylii zdobył główną nagrodę w wysokości 30 tysięcy euro w organizowanym przez firmę Airbus konkursie „Pomysły z polotem”. Zespół Levar zwyciężył opracowując projekt systemu ładowania i rozładowywania bagażu w lukach bagażowych samolotów, który pozwala ograniczyć ilość pracy wykonywanej przez obsługę bagażową na lotniskach dzięki zastosowaniu poduszki powietrznej inspirowanej stołami do hokeja stołowego.

„Pomysły z polotem”to organizowany co dwa lata pod patronatem UNESCO konkurs, w którym studenci z całego świata mają za zadanie stworzyć kreatywne pomysły na bardziej ekologiczne lotnictwo.

Zwycięski zespół to Marcos Philipson, Leonardo Akamatsu, Adriano Furtado i Caio Reis, studenci wydziału projektowania Uniwersytetu w São Paulo oraz Henrique Corazza, który studiuje na Uniwersytecie Loughborough w Wielkiej Brytanii.

Drugą nagrodę w wysokości 15 tysięcy euro otrzymał Zespół CLiMA z Królewskiego Instytutu Technologii w Melbourne w Australii za koncepcję samolotu napędzanego mieszanką ekologicznego ciekłego biometanu i skroplonego gazu ziemnego (Bio-LNG).

W trzeciej edycji konkursu udział wzięło ponad 600 zespołów z całego świata, które przedstawiły swoje pomysły na rozwiązanie jednego z sześciu problemów wskazanych przez firmę Airbus jako najważniejsze wyzwania 21 wieku. Ponad 60 sędziów z firmy Airbus oceniało nadesłane projekty pod kątem ich jakości, korzyści dla środowiska oraz poziomu innowacyjności zespołu.

Finał konkursu odbył się na linii montażu końcowego A380 w Tuluzie, gdzie pięć zakwalifikowanych do finału zespołów zaprezentowało swoje przełomowe pomysły przed prestiżowym jury pod przewodnictwem Charlesa Championa, wiceprezesa ds. inżynierii w firmie Airbus. Zespół Levar przekonał jury przebojową prezentacją, dzięki której ich pomysł zyskał rzeczywisty wymiar.

–Projekt zgłoszony przez Zespół Levar jest fantastyczny. Jest to naprawdę innowacyjna koncepcja zastosowania poduszki powietrznej inspirowana stołami do hokeja stołowego. Zespół podszedł do tematu innowacyjności w branży lotniczej całościowo, nie ograniczając się wyłącznie do samolotów, ale biorąc pod uwagę także obsługę naziemną. Z pewnością zasłużył na wygraną. Zgodnie z koncepcją przedstawioną przez zwycięski zespół pasażerowie będą mogli odbierać bagaż o 30 procent szybciej, dzięki czemu wcześniej rozpoczną swoje wakacje, przy jednoczesnym zmniejszeniu nakładu pracy fizycznej obsługi bagażowej. Tego rodzaju pomysły mają zasadnicze znaczenie dla zapewnienia bardziej ekologicznego rozwoju lotnictwa w przyszłości. –powiedział Charles Champion.

–Różnorodność pomysłów studentów biorących udział w konkursie to dla nas ważne źródło inspiracji. Ich talent przypomina nam również o naglącym zapotrzebowaniu na nowych inżynierów oraz o potrzebie rozwijania umiejętności i kompetencji niezbędnych, aby zmienić idee w rzeczywistość oraz zastosować zdobycze nauki w praktyce. Ambicją UNESCO oraz jednym z celów współpracy z firmą Airbus jest inspirowanie młodych ludzi do tworzenia bardziej innowacyjnych pomysłów na naszą przyszłość w dziedzinie ekologicznego transportu i nie tylko. –powiedziała Irina Bokova, sekretarz generalny UNESCO.

Oprócz nagród pieniężnych studenci będą gościć w tym roku na swoich uczelniach ekspertów zespołu ds. innowacyjności firmy Airbus, którzy poprowadzą tygodniowe warsztaty i szkolenia.