Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Piknik lotniczy na 100-lecie zdobycia Ławicy

infoair
04.01.2019 09:00

Setną rocznicę zdobycia Stacji Lotniczej w Ławicy uświetnipiknik lotniczy zorganizowany w najbliższą sobotę na pl. Wolności w Poznaniu.Zaplanowano m.in. rekonstrukcję bitwy o Ławicę i przelot samolotów F-16.

Lotnisko w podpoznańskiej Ławicy powstańcy wielkopolscyzdobyli 6 stycznia 1919 r. Na lotnisku oraz w hali sterowcowej na Winiarachpowstańcy zdobyli liczne samoloty, silniki i części zamienne – największy łupwojenny w dziejach polskiego oręża.

Organizowane przez wojewodę wielkopolskiego przy udzialedowódcy Garnizonu Poznań oraz dowódcy Mobilnej Jednostki Dowodzenia OperacjamiPowietrznymi obchody z okazji setnej rocznicy brawurowej akcji powstańcówwielkopolskich połączone będą z ceremonią wręczenia sztandaru MobilnejJednostce Dowodzenia Operacjami Powietrznymi.

W centrum miasta – przy pl. Wolności i ul. Nowowiejskiego –będzie można oglądać pokazy lotniczego sprzętu wojskowego, wystawy tematyczne ipokaz samolotów historycznych. Zaprezentowana zostanie też multimedialnawystawa poświęcona tradycji lotnictwa wojskowego Wielkopolski, przygotowanaprzez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

100 lat temu

„Chcieliśmy w sposób symboliczny, włączając w tomieszkańców Poznania i Wielkopolski, oddać hołd tym, którzy zdobyli 100 lattemu Stację Lotniczą w Ławicy. Była to jedna z bardziej spektakularnych akcjipowstania wielkopolskiego, największa zdobycz powstańców wielkopolskich.Zdobyte wówczas samoloty miały wielkie znaczenie dla tworzenia wielkopolskichsił lotniczych i zrębów polskiego lotnictwa” – powiedział pełnomocnikwojewody wielkopolskiego ds. obchodów setnej rocznicy wybuchu powstaniawielkopolskiego Przemysław Terlecki.

Jak dodał, piknik przygotowywany jest przy współpracy z baząw Krzesinach, z 2 Skrzydłem Lotnictwa Taktycznego i Muzeum Sił Powietrznych wDęblinie.

„Będzie pokaz statyczny maszyn zabytkowych iwspółczesnych samolotów, pojawią się namioty, w których pokażemy trochęhistorii lotnictwa i lotniczy sprzęt. Przy dobrej pogodzie mamy zagwarantowanyprzelot samolotów F-16” – powiedział Terlecki.

Bitewna rekonstrukcja

Uczestnicy pikniku będą mogli zobaczyć rekonstrukcję bitwy oŁawicę, odbędzie się też defilada wojskowa pododdziałów. Swoje stoiska zokolicznościowymi wydawnictwami i pamiątkami zaprezentują Poczta Polska iNarodowy Bank Polski, a na chętnych czekać będzie wojskowa grochówka.

Zdobyte rankiem 6 stycznia 1919 r. lotnisko było ostatnimbastionem oporu Niemców w pobliżu wyzwolonego miasta. Po krótkiej walce Niemcyzłożyli broń. Majątek zdobyty na lotnisku oraz w niemieckiej hali sterowcowejna Winiarach umożliwił stronie polskiej rozpoczęcie prac nad organizacjąwłasnego lotnictwa. Źródła historyczne podają, że powstańcy przejęli sprzętlotniczy wart nawet 200 milionów marek niemieckich, w tym kilkadziesiątgotowych do startu samolotów, zakonserwowane części kilkuset kolejnych maszyn,spore zapasy broni i amunicji.

Powstańcza akcja

Zdobycie lotniska oceniane jest jako najbardziej brawurowaakcja w trakcie powstańczych zmagań, zaś przejęty sprzęt lotniczy – zanajwiększy łup wojenny w dziejach polskiego oręża.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. wPoznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zwieńczonymzwycięstwem. W pierwszym okresie walk powstańczych, do końca roku, Polakomudało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6stycznia, kiedy to przejęto pruskie lotnisko wojskowe w Ławicy. Do połowystycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisanypomiędzy Niemcami a państwami ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń,front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych.Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktatwersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny