Na poznańskim lotnisku udaremniono wywóz broni
Wywóz z Polski tysiąca sztuk istotnych elementów karabinkaszturmowego AKM udaremnili na terenie poznańskiego lotniska funkcjonariuszestraży granicznej. Wartość części przejętych w przesyłce i u producentaszacowana jest na 2,5 mln zł.
Przesyłka została nadana przez firmę mającą swoją siedzibę wpowiecie szamotulskim (Wielkopolskie) i miała trafić do USA. Firma, pomimobraku koncesji, wytwarzała istotne części do broni palnej. Produkcja bronipalnej lub handel bez wymaganego zezwolenia zagrożony jest karą do 10 latwięzienia.
Rzecznik komendanta Nadodrzańskiego Oddziału StrażyGranicznej kpt. SG Rafał Potocki poinformował w czwartek, że funkcjonariuszepracujący na terenie portu lotniczego stwierdzili, że w przesyłce cargoznajduje się 1 tys. sztuk trzonów zamka do karabinka szturmowego AKM.
„Firma nie miała koncesji na handel bronią. Pokonsultacjach z ekspertami z laboratorium kryminalistycznego z KomendyWojewódzkiej Policji w Poznaniu, w celu udaremnienia wywozu bez wymaganychdokumentów przedmiotów, które zgodnie z ustawą o broni i amunicji, stanowiąistotne części broni palnej, a tym samym traktowane są jak broń palna,funkcjonariusze zatrzymali przesyłkę i nie dopuścili do jej wywozu” –podał rzecznik.
Jak dodał, podczas przeszukania budynków należących donadawcy przesyłki ujawniono linię produkcyjną, służącą do produkcji częścibroni. Znaleziono tam też rysunki techniczne z danymi do wytwarzania zamków dokarabinka szturmowego AKM, niemal 4 tys. sztuk zamków w postaci półfabrykatów,a także 1,2 tys. kompletnych sztuk zamków.
Ponadto na terenie zakładu znajdowały się dwie gotowe dotransportu przesyłki, które łącznie zawierały przeszło 6 tys. sztuk zamków.Całkowita wartość ujawnionych i zatrzymanych przedmiotów wynosi niemal 2,5 mlnzł.
Rzecznik podał, że funkcjonariusze z Placówki StrażyGranicznej w Poznaniu-Ławicy prowadzą czynności pod nadzorem ProkuraturyRejonowej Poznań-Jeżyce i wyjaśniają wszystkie okoliczności sprawy. Sprawdzająm.in. od kiedy firma zajmowała się produkcją oraz handlem, a także gdzie miałytrafić zabezpieczone istotne części broni.
Rekordy w USA
Kontynuujemy temat – i przenosimy się do USA, gdzie podczaskontroli na lotniskach w 2017 roku wykryto blisko 4 tys. sztuki broni palnej wbagażach podręcznych, co stanowi rekordową ilość – podała we wtorek agencja ds.bezpieczeństwa transportu (TSA).
Jak poinformowała TSA, w ubiegłym roku w sumie było to aż 3957 sztuk broni palnej, czyli 10,8 sztuki dziennie. To około pięć razy więcejniż dekadę temu. W roku 2016 wykryto ok. 500 egzemplarzy mniej – 3 391.
Najwięcej wykryto na międzynarodowym lotniskuHartsfield-Jackson w Atlancie – 245 sztuk, w tym aż 31 w sierpniu, co dajejedną sztukę broni dziennie. Na lotnisku Fort Worth w Dallas agenci TSAznaleźli 211 sztuk, a w Houston (lotnisko im. George'a Busha)- 142.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Według pracowników agencji wzrost ilości wykrywanej bronipalnej na lotniskach niekoniecznie wskazuje na zwiększone ryzyko zamachuterrorystycznego. „Istnieje powiązanie pomiędzy ilością zarekwirowanejbroni, a wzrostem liczby pasażerów” – powiedział rzecznik prasowy TSA MikeEngland.
W 2017 roku zanotowano rekordową liczbę 771,5 mln pasażerówna 440 kontrolowanych przez TSA lotniskach. To ponad 30 mln więcej niż w rokupoprzednim (738,3 mln w 2016 r.). Liczba wykrytej broni palnej na lotniskach(załadowanej i niezaładowanej) stopniowo zwiększa się co roku od ponad dekady.
„Najczęściej pasażerowie tłumaczą, że zapomnieli oposiadanej przy sobie broni. Drugą najczęściej spotykaną wymówką jest, że żonabądź mąż pakowali czyjś bagaż” – powiedziała portalowi Washington Examinerdyrektor ds. kontaktów z mediami TSA, Lisa Farbstein.
Posiadanie broni palnej w USA jest regulowane przepisamilokalnymi i federalnymi. Można przewozić niezaładowaną broń samolotem podwarunkiem, że zgłosi się ten fakt obsłudze przy dokonywaniu odprawy. Broń musisię znajdować w zamkniętym pojemniku w ramach odprawionego bagażu, wszystkiejej części (wraz z amunicją) muszą zostać zdeklarowane podczas odprawypasażera.
Złamanie tych zasad grozi aresztowaniem i grzywną dowysokości 11 tys. USD. (PAP
„