Młode mamy w samolocie
Jak wybrać się w podróż lotniczą z małym dzieckiem? Czy można skorzystać z podniebnych podróży będąc w ciąży? Te pytania niewątpliwie nurtują młode mamy. Wychodząc naprzeciwko tym rozważaniom przedstawiamy Wam krótki poradnik co robić w takiej sytuacji.
Jeśli przyszła mama jest aktywna zawodowo, często podróżuje, nie ma powodów, by rezygnowała z dotychczasowego trybu życia. Jeśli ciąża przebiega bez komplikacji, można śmiało realizować swoje pasje. Trzeba tylko pamiętać o kilku podstawowych wytycznych.
Zanim przyszła mama wykupi lot, warto by najpierw zastanowiła się nad terminem wylotu. Jeśli wakacje planuje z wyprzedzeniem ani nie ograniczają ją konkretne daty podróży służbowych, najlepiej, by lot przypadł na drugi trymestr ciąży. Wówczas przestają dokuczać mdłości, rozwinięte już są wszystkie najważniejsze organy dziecka, a do porodu pozostaje jeszcze sporo czasu. – Mając na uwadze bezpieczeństwo przyszłych matek i ich dzieci, linie lotnicze nie wpuszczą na pokład kobiet, których ciąża zbliża się ku końcowi –mówi Anna Galewska z internetowego biura podróży Tripsta.pl. – W Lufthansa i Ryanair to 36. tydzień w przypadku ciąży pojedynczej i 32. tydzień w sytuacji ciąży mnogiej. Wizz Air na pokład nie przyjmuje ciężarnych po 34. tygodniu, a w LOT po 32. –dodaje. Lot w zaawansowanej ciąży może się odbyć jedynie na własną odpowiedzialność pasażerki.
Należy również udać się do lekarza prowadzącego na wizytę kontrolną. Nie tylko wtedy, gdy zaawansowanie ciąży pozwala na lot, ale również w przypadku, gdy pacjentka zbliża się do granicy wyznaczonej przez linie. Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, wyda on zaświadczenie o braku przeciwwskazań do podróży. –Na takim zaświadczeniu powinny znaleźć się dane pacjentki, tydzień ciąży i planowany termin porodu – mówi Anna Galewska z Tripsta.pl. – Kiedy podróż powrotna będzie odbywać się u obcojęzycznego przewoźnika, warto aby orzeczenie lekarskie było przetłumaczone na język angielski –dodaje.
Ponieważ na pokładzie samolotu panuje niska wilgotność, warto zaopatrzyć się w butelkę wody mineralnej. Najlepiej kupić ją w sklepie bezcłowym, gdyż wówczas bez problemu można wnieść ją na pokład. Gdy przyszła matka decyduje się lecieć klasycznymi liniami, przy rezerwacji biletu może wybrać sobie miejsce takie, jakie jej zdaniem jest najlepsze. Jeśli natomiast decyduje się na taniego przewoźnika, dobrze pomyśleć o wykupieniu priorytetowej odprawy. –Taka usługa kosztuje od 20 do 49 zł, w zależności od przewoźnika. Wtedy młoda mama będzie mogła wtedy wejść jako pierwsza na pokład samolotu i wybrać wygodne miejsce. Koniecznie należy pamiętać o tym, że długość podróży kobiety w ciąży nie powinna przekraczać 4 godzin. Podczas lotu zaleca się przyszłym mamom, by co jakiś czas spacerowały po pokładzie, a siedząc powinny poruszać stopami. To pozwoli zapobiec ewentualnym kłopotom z krążeniem –mówi lekarz Izabela Lenkiewicz z internetowej szkoły rodzenia Przedporodem.pl. Zapinanie pasów, choć niezbyt komfortowe dla przyszłych matek, jest obowiązkowe przy starcie i lądowaniu. – Należy je zapiąć na wysokości miednicy tak, by nie uciskały brzucha – mówi lekarz Izabela Lenkiewicz. W ten sposób kobieta w ciąży będzie mogła spokojnie i –co najważniejsze –bezpiecznie odbyć podróż samolotem.
A jak podróżować z maluchem?
Młodzi ludzie nie zawsze wsiadają na pokład samolotu w towarzystwie osoby dorosłej. Zdarza się –szczególnie często w przypadku młodzieży –że podróże odbywane są samodzielnie. Jeżeli weźmiemy pod uwagę 100 proc. biletów kupionych dla nastolatków, to zaledwie 69 proc. obowiązuje na podróż w towarzystwie opiekuna. Dużo rzadziej –ale jednak –spotyka się latające samotnie niemowlaki i dzieci. Na 100 proc. dzieci do 2 roku życia 99,23 proc. ma obok siebie dorosłego opiekuna, w przypadku dzieci pomiędzy 2 a 12 rokiem życia te procenty są trochę mniejsze –97 proc. Tu warto dodać, że samodzielnie podróżującej osobie nieletniej, można dokupić do biletu usługę opieki obsługi samolotu. Choć niejednokrotnie kosztuje to tyle, co bilet lotniczy, korzysta z tego 80 proc. rodziców. Jest to możliwość dawana przez regularnych przewoźników. Należy dodać, że bardzo często tanie linie lotnicze nie zgadzają się na to, by osoby nieletnie podróżowały samotnie.
Nikogo nie zaskoczy to, że dzieci najczęściej goszczą na pokładach samolotów w wakacje. Analitycy z Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl prześledzili rezerwacje zrobione na przestrzeni ostatniego roku. Okazało się, że najwięcej biletów dla dzieci w przedziale wiekowym 2 –12 kupiono na podróże, które odbyły się w czerwcu i lipcu 2010 –wówczas blisko 10 proc. rezerwacji obowiązywało na przelot dziecka. Podróże nieletnich są rzadkością na początku roku szkolnego, wówczas rodzice zakładają, że ich pociechy muszą na nowo skupić się na nauce i nie robić sobie zaległości w szkole. Dlatego zaledwie 3 proc. biletów sprzedanych od września do listopada, było na przelot z dzieckiem. W pozostałe miesiące sprzedaż biletów dla osób od 2 do 12 lat utrzymuje się w okolicach 5 proc. Stała jest również liczba lotów z niemowlętami. Niezależnie od miesiąca maluszki do 2 roku życia są pasażerami w jednej na sto rezerwacji.
Kiedy dokonujemy rezerwacji biletów na podróże, które planujemy odbyć z dziećmi w czerwcu czy lipcu? Tendencje są dwie, albo myślimy o wakacjach z bardzo dużym –ponad trzymiesięcznym wyprzedzeniem –albo przeciwnie, przypominamy sobie o wyjeździe w ostatniej chwili. Ponieważ na przestrzeni roku najczęściej wyjeżdżamy w towarzystwie dzieci w miesiącach letnich, to zimą –styczeń, luty, marzec najczęściej rezerwacje dokonywane są na podróże, które odbędą się w czerwcu i lipcu. A gdy już nadejdą wakacje, to następuje zmiana tendencji i kupujemy bilety z wyprzedzeniem zaledwie trzytygodniowym. Dlatego, chcąc przeanalizować średnią ilustrującą z jak dużym wyprzedzeniem dokonujemy rezerwacji to będzie się ona bardzo zmienna –od 67 dni w styczniu i lutym, po 25 dni w lipcu.
Warto przyjrzeć się również, jak kształtują się koszty wyjazdów małych podróżników. W przypadku tanich linii najczęściej cena biletu dla dziecka jest taka sama, jak dla osoby dorosłej i jej średni koszt, niezależnie od tego czy wiek pociechy to rok czy 16 lat, kształtuje się w okolicach 400 PLN. Oczywiście, na przestrzeni ostatniego roku, najbardziej korzystne były ceny biletów kupowanych zimą –z wyprzedzeniem i wynosiły ok. 380 PLN, natomiast za te, które zarezerwowano w ostatniej chwili zapłacono średnio 490 PLN. W przypadku linii regularnych ważny jest wiek dziecka. O ile w tzw. low costach niemowlęta podróżują za stałą opłatą, niezależnie od aktualnej ceny biletu dla osoby dorosłej, o tyle linie regularne oferują w tym temacie duże udogodnienia. Podróż z dzieckiem do 2 roku życia jest bardzo tania, gdyż większość przewoźników daje zniżki nawet do 90 proc. na bilety dla maluszków. Dlatego z analizy pokazującej, ile średnio wydano na przelot dla tych najmniejszych na przestrzeni roku wynika, że była to kwota 170 PLN. Znacznie więcej zapłacono, za podróże dzieci i młodzieży, średnia cena biletu kształtowała się w okolicach 990 PLN.
Nieletni podróżni najczęściej korzystają z usług tanich linii –dwie trzecie klientów Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl. Na przestrzeni ostatniego roku, najwięcej –76 proc. osób zarezerwowało bilet na przelot z dzieckiem liniami low cost w maju, czerwcu i lipcu. Jest to o tyle ciekawe, że bilety tanich przewoźników zakupione z małym wyprzedzeniem są niejednokrotnie droższe od tych oferowanych przez linie regularne. Najmniej biletów dla nieletnich na podróż tanimi liniami kupiono w styczniu i w lutym –zaledwie 62 proc.