Lotnisko zniszczyło kolonię susłów?

infoair
18.06.2016 18:54

Minister środowiskaJan Szyszko zawiadomił warszawską prokuraturę okręgową o podejrzeniupopełnienia przestępstwa, które miało polegać na nieuzasadnionym wycięciu ok.140 ha lasu i zniszczeniu obszaru Natura 2000 w Świdniku, gdzie występowałsuseł perełkowany.

„Na terenie trawiastego lotniska w Świdniku występowałapopulacja susła perełkowatego, którego liczebność w 2004 r. kształtowała się napoziomie ok. 12,6 tys. sztuk. Natomiast w latach 2010/2011 kolonia susłaperełkowatego całkowicie wyginęła” – napisało MŚ w komunikacie przesłanym PAP.

Jak dodano, działania podjęte przez szefa resortu”zmierzają do ustalenia przez organy ścigania i pociągnięcia doodpowiedzialności osób lub instytucji odpowiedzialnych za zaistniałystan”.

W uzasadnieniu wniosku czytamy, że w 1999 r. podjętoczynności związane z projektem rozbudowy lotniska trawiastego w Świdniku, podnazwą „Portu Lotniczego Lublin”. W 2000 r. przystąpiono do zmianyplanu zagospodarowania przestrzennego gminy Świdnik, a w 2003 r. uchwalono jegozmianę. W 2006 r. wydano decyzję o lokalizacji rozbudowanego lotniska wŚwidniku.

W 2004 obszar lotniska trawiastego w Świdniku (ponad 122 ha)zgłoszono do sieci Natura 2000, ze względu na występujący tam gatunekchroniony, jakim jest suseł perełkowany. W tamtym czasie na tym terenie miałowystępować ponad 12 tys. susłów – podało MŚ.

„Z tego co mi wiadomo, raport oddziaływania naśrodowisko, sporządzony w związku z planowaną inwestycją, wykazał znaczącynegatywny wpływ tej inwestycji na obszar Natura 2000 +Świdnik+. Wpływ miałpolegać m.in. na utracie 22 ha, tj. 29 proc. areału siedliska, zasiedlonegoprzez susła perełkowanego. Skutkiem zgłoszenia lotniska trawiastego do obszarówNatura 2000 była, wspierana presją wielu osób i organizacji, zmiana lokalizacjiprojektowanego lotniska” – czytamy w uzasadnieniu wniosku.

Jak dodano, pod nową lokalizację lotniska wycięto ok. 140 halasu, a jego oficjalnego otwarcia dokonano pod koniec 2012 r.

„Lotnisko powstało, 140 ha lasu wycięto, a suseł wwyznaczonym obszarze Natura 2000 wyginął. O ile w roku 2004 liczebność tegogatunku kształtowała się na poziomie 12,6 tys. osobników, to w roku 2010zaobserwowano zaledwie kilka susłów. Nastąpiło więc całkowite wyginięcierodzimej kolonii susła perełkowanego w Świdniku zimą przełomu roku 2010 i 2011.Stan kolonii w roku 2011 wynosił bowiem 150 szt. introdukowanych (…) zrezerwatu Popówka” – wskazano w piśmie.

Według ministerstwa straty są podwójne – wycięcie lasu orazwyginięcie gatunku chronionego w UE.

„Ktoś ponosi za to odpowiedzialność. Wydają się byćnimi ci, którzy wbrew elementarnej wiedzy przyrodniczej, wywierali presję idoprowadzili do wstrzymania adaptacji lotniska trawiastego dla potrzeb bardziejzaawansowanego ruchu lotniczego. Spowodowali więc zmianę lokalizacji lotniskaskutkującej bezsensownym, z punktu widzenia ochrony susła, wycięciem 140hektarów lasu” – dodano.

Ministerstwo argumentuje, że mogło dojść zatem do możliwościpopełnienia przestępstwa zgodnie z art. 181 k.k. i art. 187 k.k. (przestępstwaprzeciwko przyrodzie). Jak dodano za zniszczenie obszaru Natura 2000 wŚwidniku, Polsce proces przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.