Kraków: Złodzieje zatrzymani
infoair
28.09.2009 14:19
Kraków: Złodzieje zatrzymani
Obywatel Rumunii zgłosił się do kontroli bezpieczeństwa, a wtedy strażnicy graniczni w jego bagażu głównym znaleźli 76 plastikowych kart płatniczych, służących do okradania bankomatów. Wiemy, że dotąd, już od 6 lat, na stałe mieszkał on w Londynie. Wiadomo także, że podejmował próby okradania bankomatów w Krakowie, w Tychach na Śląsku, w Radomiu i innych miastach woj. mazowieckiego.
Kilka dni temu (19 września) zatrzymaliśmy innego obywatela Rumunii, w wieku 22 lat, który także chciał polecieć do Londynu, a w jego bagażu strażnicy graniczni znaleźli 20 kart bankomatowych, spreparowanych w celu okradania bankomatów i dość znaczną kwotę 2 tysięcy 255 euro, które najprawdopodobniej pochodzą z kradzieży.
Obaj podejrzani o elektroniczne kradzieże bankomatowe – przestępstwa z art. 310 par. 1 kk – zostali zatrzymani przez strażników granicznych Karpackiego Oddziału Straży Granicznej i przekazani policji. Sprawę prowadzimy wraz z Wydziałem ds. Przestępczości Gospodarczej Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Według naszej wiedzy, procederem okradania bankomatów zajmują się zorganizowane grupy przestępcze.
W tej dziedzinie nie ma działania w pojedynkę. Jedni zajmują się nielegalnym, podstępnym pozyskiwaniem danych osobowych, np. poprzez skanowanie ukrytą kamerą numerów PIN podczas pobierania pieniędzy przez właścicieli kont lub w drodze wirusowego pobierania danych z Internetu, drudzy preparują karty bankomatowe, wprowadzając do nich ukradzione wcześniej dane, a inni są kurierami – rozwożą te sfałszowane karty bankomatowe oraz pieniądze ukradzione z bankomatów.
Rumun zatrzymany 23 września przez strażników granicznych na lotnisku w Krakowie-Balicach należy do wyższej kategorii w hierarchii grupy przestępczej. Obecnie szczegółowo analizowane są kontakty obu zatrzymanych podejrzanych, pracują nad tym specjaliści z policji i Straży Granicznej oraz jesteśmy w kontakcie z policją brytyjską, która prowadzi dochodzenie w swojej części sprawy – analizuje działania podejrzanych na terenie Wielkiej Brytanii.
Te sprawy są rozwojowe, a bardzo dobra współpraca służb polskich – Straży Granicznej i policji oraz służb innych krajów europejskich pozwala szybko i skutecznie rozpracowywać okoliczności przestępstw, kontakty sprawców, sposób ich działania i metody przeciwdziałania ich działalności. Dzięki systemowi współpracy różnych służb w obrębie strefy Schengen w dzisiejszych czasach przestępcom, zwłaszcza tym elektronicznym, naprawdę trudno się ukryć. Skończyły się czasy, że wyjazd sprawcy za granicę utrudniał dochodzenie, obecnie współpraca międzynarodowa skutecznie ujawnia przestępców i metody ich działania.
Więcej z Działu Kontrakty
Więcej z Działu Pasażer
Paczkomat InPost na lotnisku Chopina
24.08.2023
Lecisz do Barcelony? Uważaj na bagaż!
05.08.2023
W czerwcu więcej lotów z Lotniska Radom
05.06.2023