Kolejowe połączenie z CPK. Dokumentacja za 7 mln zł
Ponad 7 mln zł unijnego dofinansowania trafi do spółkiCentralny Port Komunikacyjny na dokumentację budowy 30-kilometrowego odcinkalinii kolejowej od granicy polsko-czeskiej do Jastrzębia-Zdroju – poinformowano5 lutego na konferencji.
Przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i PolitykiRegionalnej, Centrum Unijnych Projektów Transportowych i spółki CPK podpisali wśrodę umowę o współpracy, która daje zielone światło do realizacji projektu napoziomie krajowym.
Unijne wsparcia
Pieniądze będą pochodzić z unijnego instrumentu „ŁączącEuropę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF), który został utworzony wcelu wsparcia rozwoju transeuropejskiej sieci (TEN-T) w sektorach transportu,energii i telekomunikacji.
Jak poinformowano na konferencji, przedsięwzięcie obejmujeprzygotowanie dokumentacji projektowej budowy nowego, transgranicznegopołączenia kolejowego między Chybiem a Żorami, Jastrzębiem-Zdrój a przejściemgranicznym Polska – Czechy. Całkowita wartość projektu to ponad 14 mln zł.
Minister funduszy i polityki regionalnej MałgorzataJarosińska-Jedynak wskazała, że to pierwszy projekt, który CPK będzierealizować z dofinansowaniem z funduszy unijnych. Wskazała, że całeprzedsięwzięcie CPK jest wielowymiarowe, bardzo innowacyjne, ale teżkompleksowe. „Ze względu na swoją kompleksowość i złożony charakter będzierealizowane etapami. A efekty tych prac będą poprawiać komunikację pomiędzynajważniejszymi ośrodkami gospodarczymi na terenie Polski, ale również w całymrejonie Europy Środkowo-Wschodniej. „Sprawny, innowacyjny transport naświatowym poziomie, to przede wszystkim większy wpływ na przepływ towarów iosób” – powiedziała. Jak dodała, to także „koło zamachowe, którebędzie wypływało na rozwój polskiej gospodarki w wielu płaszczyznach”.
Unijny debiut CPK
„Dzisiaj CPK debiutuje, jako beneficjent środkówpochodzących ze środków UE. (…) Mam nadzieję, że sprawna i poprawna iefektywna realizacja tego projektu, przyczyni się też do tego, aby w nowejperspektywie finansowej 2021-2027 CPK sięgało po jeszcze większe środki narealizacji swoich inwestycji” – powiedziała minister.
Pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister Marcin Horałazauważył z kolei, że projekt CPK, „to nie tylko nowe międzynarodowewielkie lotnisko przesiadkowe, ale to rewolucja w polskim systemietransportowym. „Widzimy dzisiaj, że ta rewolucja już się dzieje” -powiedział.
P.o. dyrektora CUPT Joanna Lech przekazała, że sektorkolejowy w ramach instrumentu „Łącząc Europę” od wielu lat wydajeśrodki. „W Centrum Unijnych Projektów Transportowych z dzisiejszą umowąmamy już 57 umów na realizację projektów z tego instrumentu podpisanych, w tym22 umowy to są umowy na projekty kolejowe” – powiedziała. Jak dodała,”liczymy, że CPK będzie dalej skutecznie pozyskiwał środki unijne, a mybędziemy wspierać tą instytucję w realizacji projektów współfinansowanych”- powiedziała.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Szprycha numer 7
Jak przekazano w komunikacie, zgodnie z Programem kolejowymCPK projekt stanowi odcinek „szprychy numer 7 CPK” – CentralnaMagistrala Kolejowa (CMK) – Węzeł Małopolsko-Śląski (WMŚ) ––Czechowice-Dziedzice – Jastrzębie-Zdrój – granica państwa. Jest to pierwszaczęść projektu globalnego, który finalnie obejmie prace inwestycyjne na odcinkuChybie/Żory-granica państwa. Wartość projektu globalnego szacowana jest naokoło 300 mln euro.
Łączny budżet CEF w latach 2014-2020 to 30,6 mld EUR, zczego 24,2 mld zostało przeznaczone na transport. Środki te przeznaczone są nabudowę systemu czystego, bezpiecznego, inteligentnego i zrównoważonegotransportu, dlatego też większość dotacji przyznawanych jest na inwestycjekolejowe. (PAP)
„