Historia podróżowania w brytyjskim stylu

infoair
16.07.2013 12:19

Od początku lat dwudziestych ubiegłego wieku, branża przewozów pasażerskich nieustannie się rozwija wprowadzając szereg innowacji oraz adoptując rozwiązania zgodne z oczekiwaniami klientów i zmieniającymi się trendami. Z roku na rok, liczba osób podróżujących samolotem w celach prywatnych i biznesowych znacząco wzrasta. Klienci linii lotniczych oczekują już nie tylko bardziej przystępnych cen biletów, ale również wyższego komfortu na pokładach samolotów. Niewątpliwie, na to jak podróżuje się współcześnie wpływ miały wydarzenia z ubiegłego wieku, których inicjatorami w znaczącym stopniu byli Brytyjczycy.

Przełomowe wydarzenia w chmurach
Wielka Brytania miała swój udział we wszystkich największych wydarzeniach dziejów lotnictwa usługowego i rozwoju branży, w tym wprowadzenia w 1927 roku przez Imperial Airways (poprzednika British Airways), usługi „Silver Wing”, na trasie Londyn –Paryż. Była to pierwsza oferta gwarantująca luksusowy serwis cateringowy na pokładzie samolotu.

4 Października 1958 roku, na trasie z Londynu do Nowego Jorku, BOAC (British Overseas Airways Corporation), jako pierwsze na świecie wprowadziły kompleksową obsługę pasażerów w trakcie trwania lotu. Dziś British Airways wspólnie ze swoim biznesowym partnerem, American Airlines, lata do Nowego Jorku z londyńskiego lotniska Heathrow 14 razy dziennie, miedzy 8.30 a 20.00.

…i na ziemi
W 1946 roku, zaledwie klika dni po rozpoczęciu funkcjonowania londyńskiego Heathrow, z myślą o podniesieniu komfortu pasażerów oczekujących na samolot, udostępniono namioty wojskowe, w których mieściło się do 620 osób, punkty telefoniczne oraz księgarnie W.H Smith. Wkrótce potem, Heathrow wraz ze swoimi dwoma pasami startowymi stało się najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie. Obecnie dostępne są tu trzy terminale obsługujące tygodniowo średnio 650 000 podróżujących i aż 1350 samolotów dziennie.

Kolejnym znaczącym momentem w historii lotnictwa był rok 1958, kiedy BOAC otrzymały swój pierwszy odrzutowy samolot pasażerski, jakim był De Havilland DH106 Comet 4. Chwilę później BOAC połączyły się z BEA (British European Airlines). Wynikiem tej fuzji było powstanie linii lotniczych British Airways.

55 lat później…
W ciągu ostatnich tygodni British Airways odebrało dwa nowe samoloty Boeing 787 Dreamliner oraz Airbus A380- zwany potocznie Superjumbo. Brytyjski przewoźnik jest jednocześnie pierwszą linią lotniczą w Europie, która posiada w swojej flocie oba samoloty. Nowoczesne maszyny są częścią inwestycji British Airways, która wynosi 5 miliardów GBP. W ciągu najbliższych lat do floty przewoźnika dołączą w sumie 24 samoloty Boeing 787 i 12 maszyn A380 oraz 6 samolotów 777-300. Celem inwestycji jest kontynuacja innowacyjności oraz zwiększenie komfortu podróżujących na całym świecie.

British Airways to dziś jeden z największych, międzynarodowych przewoźników obsługujący 36 milionów pasażerów rocznie. Jego macierzystym portem lotniczym jest londyńskie Heathrow. British Airways obsługuje europejskie oraz międzykontynentalne połączenia lotnicze z lotnisk: Heathrow, Gatwick oraz London City. 27 marca 2008 roku brytyjska królowa dokonała uroczystego otwarcia nowego 5-go terminala British Airways na Heathrow.

British Airways jest członkiem – założycielem sojuszu Oneworld, powstałego w lutym 1999 roku. Flota przewoźnika składa się z 245 samolotów obsługujących 150 tras na 6 kontynentach, a w ramach grupy Oneworld aż 645 miast w 139 krajach. British Airways działa również w ramach
Airline International Group w ścisłej współpracy z liniami Iberia.

Aktualnie na linii Warszawa-Londyn (Heathrow) możliwe są dwa loty dziennie o godzinie 12:05 i 18:15oraz na linii Londyn (Heathrow)-Warszawa o godzinie 07:40 i 13:55