Ostatnie kursy z Wysp. Ponad 30 samolotów

infoair
21.12.2020 13:00

Trzy dodatkowe loty z Wielkiej Brytanii na warszawskie Lotnisko Chopina zapowiadają węgierski Wizz Air oraz PLL LOT - poinformował PAP rzecznik lotniska Piotr Rudzki.

W sumie w poniedziałek, 21 grudnia, ma się odbyć 11 lotów z Wysp Brytyjskich do stolicy Polski. Z kolei w Poznaniu wylądują trzy samoloty z Wysp, w Katowicach cztery, a w Krakowie aż 16.

LOT plus Wizz Air

"Węgierski Wizz Air dołożył dwa dodatkowe rejsy z Londyn-Luton, z lądowaniem na Lotnisku Chopina o godz. 22.30. PLL LOT zrealizuje także dodatkowy rejs z Londyn-Heathrow z lądowaniem w Warszawie o godz. 23.10" - powiedział Rudzki.

Połączenia Wizz Air zostaną zrealizowane dwoma samolotami typu Airbus: A320 (ok. 180 miejsc) i A321 (ok. 230 pasażerów).

Natomiast LOT dodatkowy rejs z Londyn-Heathrow będzie wykonywał swoją największą maszyną, czyli Boeingiem 787-9 Dreamliner, który na pokład może zabrać 294 pasażerów. Wcześniej firma informowała, że na planowy swój rejs o godz. 15.40 podstawi dremalinera 787-9.

Rzecznik powiedział PAP, że w poniedziałek do godz. 14 na Lotnisku Chopina wylądowały cztery samoloty z Wielkiej Brytanii. Wcześniej informował, że 21 grudnia, zgodnie z rozkładem lotów, odbędzie się osiem przylotów z Wielkiej Brytanii - siedem z Anglii i jeden ze Szkocji. Chodzi o przyloty z Londyn-Heathrow, Londyn-Luton, Birmingham, Doncaster-Sheffield oraz Edynburga. Z lotniska Londyn-Heathrow latają do Warszawy PLL LOT i British Airways. Rejsy z Londyn-Luton, Birmingham, Doncaster-Sheffield oraz Edynburga wykonywane są przez węgierskiego Wizz Air.

Krakowska szesnastka

Na lotnisku Kraków Airport w poniedziałek do północy spodziewanych jest 16 samolotów z miast w Wielkiej Brytanii. Loty realizują tacy przewoźnicy jak: Ryanair, British Airways, Wizz Air i EasyJet.

Część z zaplanowanych przylotów już została zrealizowana. W sumie w ciągu całego dnia będzie to 16 połączeń ze głównych lotnisk londyńskich, a także m.in. Bournemouth, Liverpoolu, Manchesteru, Bristolu, Doncaster.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka krakowskiego lotniska Natalia Vince, w sumie spodziewanych jest w poniedziałek ok. 3 tysięcy pasażerów z kierunków brytyjskich.

Na wtorek w rozkładzie lotów krakowskiego lotniska nadal znajduje się 14 połączeń z Wielkiej Brytanii.

Lotnisko apeluje do pasażerów, żeby w związku z sytuacją epidemiologiczną w Wielkiej Brytanii śledzili na bieżąco statusów swoich lotów (dostępne na stronie internetowej Kraków Airport lub w aplikacji mobilnej), a w razie wątpliwości - kontaktowali się z przewoźnikiem.

Wrocławska ósemka

Jak podało wrocławskie lotnisko w przesłanym PAP komunikacie, w poniedziałek tuż po północy odbył się dodatkowy rejs do Wrocławia z lotniska Londyn Luton, a kolejne kierunki przylotów w ciągu dnia to: Birmingham, Londyn Stansted, Manchester, Shannon, Leeds i Londyn Luton.

Z zaplanowano 8 lotów, odbyły się już cztery, a cztery kolejne zostaną zrealizowane według rozkładu do godz. 23.15. Łącznie w poniedziałek do Wrocławia przyleci z Wysp Brytyjskich ponad tysiąc pasażerów – podano w komunikacie.

Dyrektor portu Jarosław Wróblewski zapowiedział, że nawet jeśli rejsowe samoloty będą opóźnione i dotrą na wrocławskie lotnisko po północy to zostaną przyjęte. Wdrożono wszystkie zalecenia, terminal jest przygotowany na bezpieczne przyjmowanie podróżnych, pasażerom z Wysp Brytyjskich badana jest temperatura ciała.

W poniedziałek zrealizowano też z Wrocławia trzy odloty na Wyspy Brytyjskie na lotniska: Shannon, Leeds, Luton.

Cytowany w komunikacie dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Porcie Lotniczym Wrocław Jarosław Sztucki poinformował, że do tej pory - po wznowieniu lotów - wypełnienie samolotów przylatujących do Polski z Wielkiej Brytanii w drugiej połowie grudnia osiągnęło bardzo dobry poziom, a w ostatnich dniach było szczególnie wysokie.

„Średnio wynosiło około 80 procent, podczas gdy od czerwca do września samoloty były wypełnione średnio na poziomie ok. 70 proc., a w październiku i listopadzie wypełnienie spadło nawet do 30 proc. To potwierdza tendencję utrzymującą się od lat – także w tym wyjątkowym roku duża grupa pasażerów zdecydowała się na podróż do Polski właśnie na święta” - powiedział Sztucki.

Podkreślił, że miejsca w samolotach na kolejne rejsy do Wrocławia były wyprzedane niemal w całości.

Katowicka czwórka

W poniedziałkowym rozkładzie lotów katowickiego lotniska zaplanowano trzy połączenia z Wielkiej Brytanii. Z powodu zawieszenia do północy lotów z Wielkiej Brytanii do Polski jeden z przewoźników zorganizował lot dodatkowy.

Jak poinformował PAP Piotr Adamczyk z zespołu prasowego Katowice Airport, tego dnia do Pyrzowic przyleciał już jeden rejs z Wielkiej Brytanii: linii Wizz Air z Londynu-Luton. Przewoźnik przekazał służbom lotniskowym, że sprzedał na ten kurs, wykonywany 180-miejscowym airbusem, 165 biletów.

Na poniedziałek przewidziano jeszcze jeden lot Ryanaira – z Londynu-Stansted – z planowaną godziną lądowania 15.40, a także jeden kurs wieczorny Wizz Aira z Bristolu.

Planowana godzina lądowania rejsu z Bristolu to 10 minut po północy. Mimo wprowadzanego od północy zawieszenia lotów z Wielkiej Brytanii lotnisko spodziewa się, że samolot ten zostanie wpuszczony.

Adamczyk poinformował, że w związku z wyjątkową sytuacją Wizz Air w poniedziałek po południu zorganizował rejsy dwóch maszyn z Katowic do Londynu-Luton – oba z godziną startu 17.05. Jedna z tych maszyn będzie wracała do Katowic – z planowaną godziną przylotu 22.30.

W ostatnim pełnym tygodniu miesiąca – od 21 do 27 grudnia – linie lotnicze miały zaplanowane z Katowic na kierunkach brytyjskich 19 rotacji, czyli połączeń tam i z powrotem. Dawało to oferowanie 7 tys. miejsc w samolotach w obie strony.

Z danych Katowice Airport wynika, że połączenia z Wielkiej Brytanii w ostatnich dniach były mocno obłożone. Samoloty przylatywały z tego kraju z wypełnieniami na poziomie 85-90 miejsc.

W ostatni weekend katowickie lotnisko przyjęło też część samolotów z kierunków brytyjskich z Krakowa – z powodu złych warunków atmosferycznych w Balicach. W sobotę i niedzielę do Katowic przyleciało 36 samolotów, mających lądować w Krakowie i odleciało stamtąd 22 maszyn, które pierwotnie miały zaczynać rejsy w tamtym porcie.

Trzy loty poznania

-"W poniedziałek z poznańskiego lotniska w ciągu całego dnia planowane są trzy połączenia do i z Wielkiej Brytanii - powiedział PAP rzecznik prasowy Portu Lotniczego Poznań-Ławica Błażej Patryn.

Patryn wskazał, że połączenia, jakie w poniedziałek są realizowane między Poznaniem, a Wielką Brytanią dotyczą: Bristolu, Doncaster i Londynu. Późnym popołudniem do Poznania przylecą także pasażerowie z Edynburga.

Rzecznik lotniska zaznaczył, że nie jest w stanie podać łącznej liczby pasażerów, jaka przyleci w poniedziałek z Wielkiej Brytanii. Wskazał, że trudno tę kwestię oszacować m.in. ze względu na to, że w związku z wprowadzanymi ograniczeniami część osób decyduje się na lot w ostatniej chwili, bądź z niego rezygnuje.

Zamknięty kierunek

O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Przekazał, że odnotowano ponad 6 tys. zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii. Nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej niż znana dotychczas odmiana, ale nie wydaje się, by powodował poważniejszy przebieg choroby i nie miał zareagować na opracowane już szczepionki przeciwko Covid-19.

W poniedziałek rano odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który zajmował się sprawą nowej odmiany koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że podtrzymana jest decyzja ogłoszona w nocy, że z poniedziałku na wtorek zostają wstrzymane wszystkie loty z Wielkiej Brytanii do Polski. "Lada moment wyjdzie formalne rozporządzenie w tym zakresie, które zawiesza loty z Wielkiej Brytanii do Polski" - powiedział.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), oprócz zakażeń w Wielkiej Brytanii, dziewięć infekcji nowym wariantem koronawirusa potwierdzono w Danii, a pojedyncze przypadki również w Holandii i Australii.

Minister zdrowia Adam Niedzielski oświadczył, że wydał dyspozycje GIS, aby od poniedziałku wykonywać testy każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wielkiej Brytanii.

W niedzielę Holandia i Belgia poinformowały, że zawiesiły połączenia lotnicze z Wielką Brytanią w związku z nowym wariantem koronawirusa wykrytym w tym kraju. Analogiczne kroki zapowiedziały Włochy i Austria, ograniczenia rozważają także Niemcy. Hiszpania wezwała do ogólnoeuropejskich działań. (PAP)