Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Bytom: na terenie szpitala powstanie lądowisko dla dronów transportujących krew

infoair
02.06.2022 11:01
Lądowisko dla dronów ma powstać na terenie Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu. W ramach pilotażowego programu chce z niego korzystać szpitalne laboratorium, aby drogą powietrzną transportować materiał biologiczny, przede wszystkim krew.

Możliwość pilotażu wynika z funkcjonującego na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii od 2018 r. Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów (CEDD). Obszar, będący swoistym poligonem doświadczalnym dla technologii dronowych, umożliwia testowanie systemów tego typu w warunkach laboratoryjnych, ale też rzeczywistych warunkach miejskich.

O inicjatywie poinformował we wtorek rzecznik Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, do którego należy Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu, Bartłomiej Wnuk. Jak zaznaczył rzecznik, dzień wcześniej radni bytomskiej Rady Miejskiej jednogłośnie przegłosowali wniosek szpitala w tej sprawie.

We wniosku do radnych zwróciliśmy się z prośbą o wynajęcie na lądowisko dla dronów powierzchni znajdującej się na terenie budynku przy ul. Żeromskiego 7. Umowa najmu z laboratorium, które zorganizuje dronowy transport materiałów biologicznych, będzie obowiązywała przez rok – powiedziała, p.o. dyrektora szpitala nr 1 Kinga Wieczorek.

Wnuk zaznaczył, że uruchomienie dronowego transportu jest inicjatywą szpitalnego laboratorium, jednak wcześniej z podobną inicjatywą wyszedł były dyrektor szpitala nr 1 i prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego Władysław Perchaluk.

Pierwszy pomysł wyszedł z Pododdziału Chirurgii Onkologicznej, a lądowisko miało być usytuowane na tarasie – zaznaczył Perchaluk dodając, że transport powietrzny to m.in. sposób na uniknięcie korków, a te tworzą się w co najmniej kilku miejscach na trasie między Bytomiem a Katowicami, szczególnie w godzinach szczytu.

To bardzo innowacyjny projekt i jestem pewien, że Szpital nr 1 podzieli się swoimi doświadczeniami z innymi placówkami w Polsce – ocenił Perchaluk.

Ustanowienie na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów (czyli jednego z europejskich obszarów rozwoju i testowania technologii dronowych), zapoczątkowało we wrześniu 2018 r. porozumienie GZM z Urzędem Lotnictwa Cywilnego i Polską Agencją Żeglugi Powietrznej.

Zgodnie z założeniami CEDD ma to być miejsce, w którym podmioty skupione wokół technologii bezzałogowych i autonomicznych – od dostawców i integratorów, przez klientów, instytucje naukowe, samorządy i administrację, na instytucjach finansowych i inwestorach kończąc – mogą testować warunki dla współpracy i praktycznych zastosowań w ramach tworzącego się rynku.

W strukturze CEDD realizowane są takie projekty, jak DroneLAB Środowisko, który m.in. przyniósł już rekomendacje związane z wykonywaniem przez samorządy badań zanieczyszczeń powietrza przy użyciu dronów, czy DroneLAB Transport służący wypracowaniu procedur dotyczących m.in. automatycznego transportu przy użyciu dronów.