Alitalia na celowniku Komisji Europejskiej
Komisja Europejska otworzyła dochodzenie, by sprawdzić, czyudzielona liniom lotniczym Alitalia przez włoski rząd pożyczka w wysokości 400mln euro jest zgodna z unijnymi przepisami dotyczącymi pomocy publicznej ipomocy firmom przeżywającym trudności.
Rząd Włoch podjął decyzje o wsparciu przeżywającej poważnetrudności finansowe linii pod koniec 2019 roku. Kredyt ma zapewnić płynnośćspółce, tak by łatwiej było sprzedać jej aktywa. Rząd włoski zatwierdziłspecjalny dekret w tej sprawie w grudniu, a w styczniu przyjął go tamtejszyparlament. Przewiduje on, że procedura umożliwiająca zbycia aktywów Alitaliimusi zostać przeprowadzona do 31 maja 2020 r.
Pod kreską
Komisja poinformowała w swoim poniedziałkowym komunikacie,że w sprawie tej trafiło do niej szereg skarg, w których padają zarzuty o to,że pożyczka jest niedozwoloną przez prawo UE pomocą publiczną.
Otwarcie przez KE dochodzenia jest standardowym krokiem,który daje Włochom i innym zainteresowanym stronom możliwość przedstawieniaswoich racji.
Alitalia to włoskie linie lotnicze należące do konsorcjumCompagnia Aerea Italiana – CAI (51 proc. udziałów) oraz Etihad Airways (49proc. udziałów). Przewoźnik od kilku lat znajduje się w trudnej sytuacjifinansowej.
900 mln euro
W kwietniu 2017 roku personel Alitalii odrzucił plan cięciakosztów, w wyniku czego udziałowcy zdecydowali się nie dostarczać liniomdodatkowych środków finansowych. W następstwie tego Alitalia została objętatzw. nadzwyczajną administracją w ramach włoskiej ustawy o bankructwie. Byzapewnić jej finansowanie, włoski rząd w maju 2017 roku udzielił pożyczkiAlitalii w wysokości 600 mln euro, a w październiku 2017 roku pożyczono liniomdodatkowo 300 mln euro.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
W styczniu 2018 roku Włochy notyfikowały KE całkowitą kwotępożyczki w wysokości 900 mln euro. Ich zdaniem była to forma pomocy naratowanie spółki dozwolona w ramach unijnych zasad. Notyfikacja byłanastępstwem wielu skarg dotyczących pożyczki, otrzymanych przez KE w 2017 roku.Dochodzenie w tej sprawie jest cały czas w toku.
Zgodnie z przepisami UE interwencje publiczne na rzeczprzedsiębiorstw można uznać za wolne od pomocy państwa, jeżeli są onedokonywane na warunkach, na jakich mógłby one zostać przyznane przez prywatnebanki, czy inwestorów.(PAP)
„