Airbus: Umowa z Massachusetts Institute of Technology podpisana
Firma Airbus i Massachusetts Institute of Technology (MIT) podpisały umowę dotyczącą badań nad wykorzystaniem produkcji cyfrowej w branży lotniczej i kosmicznej. Dzięki współpracy z Neilem Gershenfeldem, dyrektorem Centrum Bitów i Atomów (Center for Bits and Atoms) MIT, oraz jego zespołem producent samolotów ustali, w jaki sposób koncepcje materiałów cyfrowych opracowywane przez MIT mogą znaleźć zastosowanie w projektowaniu i budowie statków powietrznych i kosmicznych.
Technologia materiałów cyfrowych oparta jest koncepcji budowania złożonych struktur poprzez komponowanie prostych zestawów z odrębnych części, podobnie jak ciało buduje wszystkie swoje proteiny z aminokwasów. Konstrukcja uzyskana w procesie montażu opracowanych przez MIT części, przypominającym proces łączenia pasujących do siebie klocków, jest nie tylko lekka i wysoce trwała, ale także łatwa w montażu i demontażu. Technika ta, która może doprowadzić do powstania zupełnie nowej metody montowania samolotów, może przynieść znaczące korzyści, w tym zmniejszenie ciężaru konstrukcji samolotowych oraz obniżenie kosztów budowy i montażu.
Firma Airbus stale poszukuje nowych, wydajnych i efektywnych kosztowo metod projektowania i produkcji samolotów, a podejście takie w sposób radykalny odbiega od tradycyjnych metod budowy płatowców, polegających na wytwarzaniu dużych konstrukcji i części w całości. Firma Airbus prowadzi również prace nad wykorzystaniem druku cyfrowego 3D w celu ograniczenia kosztów i ciężaru w produkcji poszczególnych części, a nawet większych struktur płatowców.
–Umowa z MIT otwiera przed nami interesujące perspektywy współpracy z partnerem prowadzącym badania nad najnowocześniejszymi technologiami. Firma Airbus intensywnie inwestuje w projekty, programy i partnerstwa zmierzające do tworzenia i zaoferowania naszym klientom przełomowych technologii i rozwiązań zwiększających wartość i zysk, a także pozwalających lepiej dbać o środowisko naturalne. Cieszymy się, że MIT dołączył do naszej rosnącej, globalnej sieci partnerów naukowych i że będziemy mogli wspólnie zajmować się tym kierunkiem badań –powiedział Axel Krein, starszy wiceprezes ds. badań i technologii w firmie Airbus.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
–Z radością witamy firmę Airbus jako najnowszego członka CBA, który zajmować się będzie przede wszystkim badaniami nad zastosowaniem produkcji cyfrowej w branży lotniczej i kosmicznej –powiedział Neil Gershenfeld.
Airbus to wiodący producent samolotów oferujący najnowocześniejszą i najbardziej wszechstronną rodzinę samolotów pasażerskich na rynku o pojemności od 100 do ponad 500 miejsc. Airbus opracowuje innowacyjne technologie i oferuje jedne z najcichszych i najbardziej ekonomicznych pod względem zużycia paliwa samolotów na świecie. Firma sprzedała dotychczas ponad 13 300 samolotów ponad 360 klientom na całym świecie. Od chwili wejścia do eksploatacji pierwszego samolotu Airbus firma zrealizowała ponad 8 000 dostaw. Siedziba firmy znajduje się w Tuluzie we Francji. Airbus jest firmą należącą do EADS.