35 000 samolotów w 20 lat

infoair
12.06.2013 10:14

Boeing przewiduje zapotrzebowanie na ponad 35.000 nowych samolotów w przeciągu najbliższych 20 lat;ich wartość oceniana jest na 4,8 biliona USD. Firma Boeing opublikowała dziś w Paryżu swoją coroczną prognozę rynkową – Current Market Outlook (CMO), zgodnie z którą w ciągu dwóch następnych dziesięcioleci flota światowa ulegnie podwojeniu. Przewiduje się wzrost zarówno ruchu pasażerskiego, jak i towarowego o 5% rocznie.

„Prognoza ta daje nam pewność, że zwiększenie produkcji oraz inwestycje w nowe produkty, takie jak 777X i 787-10X, to słuszne posunięcia”, powiedział Randy Tinseth, wiceprezes ds. marketingu Boeing Commercial Airplanes. „Linie lotnicze oczekują wyższej wydajności, a to dokładnie to, co będziemy im zapewniać.”

Rynek samolotów wąkokadłubowych, obsługiwany przez samoloty Boeing 737 Next-Generation oraz, w przyszłości, 737 MAX stanowi podstawę wspomnianej prognozy i nadal rośnie w siłę. Z uwagi na wzrost przewoźników niskobudżetowych oraz linii lotniczych z rynków wschodzących, sektor ten wymagał będzie 24.670 nowych samolotów.

Samoloty szerokokadłubowe, takie jak Boeing 747-8, 777 oraz 787 Dreamliner, również stanowią istotną część prognozy. Ten segment rynku potrzebował będzie 8.590 nowych samolotów, po części za sprawą linii lotniczych wymieniających stare samoloty na nowe, bardziej ekonomiczne.

W ciągu następnych dwóch dekad rynek nowych samolotów będzie nadal stawać się bardziej zrównoważony pod względem geograficznym. Region Azji i Pacyfiku, włączając Chiny, zostanie liderem pod względem całkowitej liczby dostarczanych samolotów.

Wysokie i nieprzewidywalne ceny paliwa oraz silna konkurencja zmusiły linie lotnicze do wprowadzenia zmian w sposobie zarządzania swoimi przedsiębiorstwami. „Nasi klienci koncentrują się na rozbudowie swoich sieci, zarządzaniu wydajnością oraz inwestycjach w nowe floty”, mówi Tinseth. „Trendy te kreują popyt na samoloty wydajne, tanie w użytkowaniu oraz przyjazne dla środowiska i pasażerów. Uważamy, że obecne i przyszłe produkty firmy Boeing doskonale wpisują się w te oczekiwania.”

Boeing opracowywał długoterminowe prognozy rynkowe od początku ery samolotów odrzutowych. Prognoza taka została po raz pierwszy opublikowana we wczesnych latach 60. ubiegłego stulecia. Prognoza CMO to najdłużej publikowana i uznawana za najbardziej wszechstronną, kompletna międzynarodowa analiza przemysłu lotniczego.
Sam raport, jak również interaktywna baza danych liczbowych prognozy dostępne są na stronie: www.boeing.com/cmo.