Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

11 dni do końca naboru na doradcę strategicznego CPK

infoair
08.10.2020 08:30

Na 19 października przypada termin składania ofert w postępowaniu dotyczącym wyboru doradcy strategicznego dla CPK – poinformował w środę resort infrastruktury. Obecnie na liście kandydatów znajdują się lotniska Narita pod Tokio oraz Incheon pod Seulem.

Resort infrastruktury poinformował w komunikacie, że we wtorek wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała rozmawiał z ambasador Korei Mirą Sun nt. możliwości współpracy przy realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Ministerstwo dodało, że strony omówiły też stan prac nad komponentem lotniskowym i kolejowym projektu, procedury stosowane przy jego realizacji oraz najbliższe plany działań.

Rozmowy dotyczyły również możliwości wznowienia bezpośrednich i regularnych połączeń lotniczych między Polska a Koreą.

„Na spotkaniu ambasador Sun zadeklarowała także gotowość współpracy strony koreańskiej w zakresie innych programów rządowych oraz biznesowych” – dodano.

19 październik

Resort poinformował ponadto, że na 19 października przypada termin składania ofert w postępowaniu dotyczącym wyboru doradcy strategicznego dla CPK. Obecnie na liście kandydatów znajdują się lotniska Narita pod Tokio oraz Incheon pod Seulem. Rozstrzygnięcie przetargu ma nastąpić na przełomie października i listopada, natomiast umowa z doradcą strategicznym ma zostać podpisana w listopadzie tego roku.

„Niezależnie od wszelkich oficjalnych kontaktów dyplomatycznych, procedura wyboru doradcy strategicznego przebiega całkowicie obiektywnie, zgodnie z przepisami Prawa zamówień publicznych” – zapewnił cytowany w komunikacie Horała.

ABC CPK

Z raportu firmy Kearney, o którym niedawno informowała PAP, wynika że Centralny Port Komunikacyjny do 2040 r. pozwoli stworzyć ok. 290 tys. nowych miejsc pracy, a w pierwszym roku działalności portu lotniczego, całościowy program CPK wygeneruje 70,5 mld zł wzrostu produkcji globalnej w Polsce.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczając się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju. (PAP)