Kolejarze apelują o zachowanie bezpieczeństwa na przejazdach; zwłaszcza przed Świętami

inforail
22.12.2022 16:45

O zasadach bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych przypominali Ambasadorzy Bezpieczeństwa.

Materiały edukacyjne, ulotki i rozmowy wskazywały kierowcom i pieszym jak przekraczać tory.

Żeby było bezpieczniej

Działania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” miały zapewnić  bezpieczeństwo w podróżach na Święta Bożego Narodzenia.

Setki ulotek, materiały edukacyjne, ogólnopolskie akcje na przejazdach - tak przed świętami kolejarze z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. apelowali do kierowców  o właściwe zachowanie podczas przekraczania torów. Rozwaga i przestrzeganie przepisów a nie brawura i pośpiech gwarantują bezpieczeństwo. Ignorowanie czerwonych świateł, znaku „stop”, zamykających się rogatek i omijanie półrogatek, to błędy kierowców, które  w 99% przypadkach są przyczyną tragedii. Akcje były między innymi w Szczecinie, Suchedniowie, Sosnowcu, Zduńskiej Woli i Nakle nad Notecią.

- Dzięki inwestycjom prowadzonym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z wykorzystaniem środków unijnych zwiększa się bezpieczeństwo. Zarządca infrastruktury modernizuje i buduje bezkolizyjne skrzyżowania, coraz więcej przejazdów wyposażanych jest w nowe urządzenia i monitoring. Ważnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo są żółte naklejki obecne na wszystkich przejazdach - powiedział Andrzej Bittel, Sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu w Ministerstwie Infrastruktury.

- Budowa bezkolizyjnych skrzyżowań, szkolenia pracowników, nowe urządzenia oraz akcje w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd zwiększają bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo drogowych. Od ponad czterech lat kierowcom służą żółte naklejki umieszczone przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na przejazdach. Dodatkowe informacje pozwalają na działania, które zapobiegają wypadkom - powiedział Mirosław Skubiszyński, Wiceprezes Zarządu - dyrektor ds. eksploatacji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

W bieżącym roku było 169 wypadków i kolizji na przejazdach kolejowo-drogowych. To o 17 mniej niż w poprzednim roku.

Aby zwieszać bezpieczeństwo na kolei budowane są bezkolizyjne skrzyżowania, montowane sygnalizatory oraz rogatki, posterunki dróżników wyposażane są w dodatkowe urządzenia, szkoleni są pracownicy odpowiedzialni za bezpieczeństwo ruchu kolejowego.

Żółte naklejki PLK na każdym przejeździe

Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne numery: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie określa położenie przejazdu, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Z numeru 112 należy skorzystać, gdy zagrożone jest życie, gdy może dojść do wypadku – np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 i reakcja kolejarzy pozwalają uniknąć tragedii.