Nowe bramki biometryczne do automatycznej odprawy pasażerów na gdańskim lotnisku
Wojewoda pomorski Dariusz Drelich przekazał Straży Granicznej dziesięć bramek ABC (Automated Border Control) służących do automatycznej odprawy granicznej pasażerów na lotnisku w Gdańsku. 6 grudnia uroczyście otwarto nowe bramki.
Rzeczniczka prasowa Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku Agnieszka Michajłow poinformowała we wtorek, że gdański port lotniczy jest szóstym w Polsce, który został wyposażony w bramki ABC.
Urządzenia usprawnią procedury, zwiększą przepustowość portu lotniczego przy jednoczesnym utrzymaniu bezpieczeństwa i nienaruszalności granic - dodała Michajłow.
Należy podkreślić, że bramki automatycznej kontroli granicznej są w pełni zintegrowane z bazami danych obsługiwanymi przez Straż Graniczą, co pozwoli ustalić, czy dana osoba nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa bądź nie jest poszukiwana. Dodatkowo, dzięki weryfikacji podróżnych z danymi zawartymi w ich biometrycznych dokumentach tożsamości, wykluczona będzie możliwość posłużenia się fałszywym lub cudzym dokumentem – powiedział cytowany w komunikacie przesłanym PAP komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej, kontradmirał SG Andrzej Prokopski.
Zdaniem prezesa gdańskiego portu lotniczego Tomasza Kloskowskiego nowe urządzenia dają pasażerom możliwość skorzystania z automatycznej odprawy granicznej oraz pomogą zwiększać ich komfort i poprawiać zarówno jakość, jak i szybkość obsługi.
W uroczystym otwarciu bramek ABC na gdańskim lotnisku uczestniczyli także zastępca dyrektora Departamentu Spraw Międzynarodowych i Migracji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Katarzyna Kruk i dyrektor Zarządu Granicznego Komendy Głównej Straży Granicznej płk SG Andrzej Fijałkowski.
Do dyspozycji osób podróżujących do i ze strefy Non-Schengen jest w sumie 10 bramek ABC. Pięć urządzeń zainstalowano w hali przylotów, pięć - w hali odlotów. Automatyczny proces kontroli granicznej jest nadzorowany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Koszt zainstalowania urządzeń to ponad 4,2 mln zł.
W bramkach ABC mogą odprawiać się wyłącznie obywatele państw Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz Szwajcarii, którzy ukończyli 18 rok życia, posługujący się biometrycznym paszportem. Z bramek mogą korzystać także obywatele Polski posiadający biometryczny dowód osobisty.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Jak informuje rzeczniczka gdańskiego lotniska Agnieszka Michajłow, pasażer odprawiający się w bramce ABC w pierwszej kolejności skanuje swój dokument, przykładając go do czytnika. Po otwarciu drzwi wejściowych podróżny musi wejść do środka. Następuje proces sprawdzenia i weryfikacji biometrycznej. Automatycznie porównywane są wizerunek twarzy, odciski palców i potwierdzane, czy osoba przedstawiająca dokument do odprawy jest jego właścicielem.
Dzięki weryfikacji danych biometrycznych bramka ABC wyklucza możliwość posłużenia się podrobionym, przerobionym lub cudzym dokumentem. Bramki ABC są połączone z bazami danych, które obsługuje Straż Graniczna. Pozwala to wykryć m.in., czy podróżny widnieje w bazach danych np. jako osoba poszukiwana lub stanowiąca zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego. Po pozytywnej weryfikacji otwierają się drzwi wyjściowe i pasażer może opuścić bramkę.
W przypadku konieczności wykonania dodatkowych czynności i szczegółowych sprawdzeń, podróżny jest kierowany na II linię kontroli.
Wdrożenie automatycznej odprawy zwiększa przepustowość odprawy granicznej, ponieważ skraca czas samej odprawy. Kontrole za pomocą bramek biometrycznych trwają z reguły kilkanaście sekund.
źródło: PAP