Berlin: Lokomotywy Traxx z certyfikatem TSI
Wewnętrzne granice między europejskimi krajami powoli się zacierają, a podróżowanie koleją z jednego kraju do drugiego, z wykorzystaniem lokomotyw BOMBARDIER TRAXX, staje się jeszcze łatwiejsze. Platforma Bombardier TRAXX została właśnie jedyną lokomotywą na świecie, której przyznano europejski certyfikat zgodności z technicznymi specyfikacjami interoperacyjnymi (TSI)‚„Bezpieczeństwo w tunelach kolejowych (SRT)”.
Certyfikat jest częścią programu mającego na celu standaryzację podstaw technicznych dla transgranicznego transportu kolejowego. Program zainicjowała Europejska Agencja Kolejowa (ERA). Certyfikat ma zastosowanie w całej rodzinie produktów TRAXX i został przyznany w zaledwie trzy miesiące. Teraz, platforma TRAXX odpowiada technicznym specyfikacjom pojazdów kolejowych kursujących na liniach transgranicznych na trzy lata licząc od końca prawnego okresu przejściowego.
„To ogromny sukces dla naszej Dywizji oraz dla działów inżynierii w całej firmie. Nasza intensywna współpraca nad tym projektem z ERA rozpoczęła się w momencie, kiedy agencja nadal ustalała standardy TSI,”- powiedział Åke Wennberg, Prezes Dywizji Lokomotyw i Sprzętu w Bombardier Transportation. Wennberg dodał: „Przyglądaliśmy się zatem tym standardom od samego początku rozwoju i konstrukcji lokomotyw TRAXX. Z tym certyfikatem możemy teraz zaproponować naszym klientom, którzy kursują na liniach transgranicznych, coraz bardziej skuteczny proces homologacji. TRAXX, który już osiągnął sukces, ma się coraz lepiej.”
Rodzina lokomotyw TRAXX, którą charakteryzuje modułowość, służy sprawnemu i zrównoważonemu kursowaniu pojazdów kolejowych. Lokomotywy przeznaczone są do prowadzenia pociągów towarowych i osobowych w komunikacji krajowej lub transgranicznej, we wszystkich rodzajach sieci. Od momentu wprowadzenia lokomotyw TRAXX na rynek sprzedano już ponad 1400 pojazdów.
Zgodnie ze standardami TSI, do produkcji użyto specjalnych ognioodpornych materiałów, aby zapewnić ochronę przed ogniem w wagonie sterowniczym, oraz zainstalowano zapasowe systemy sterowania, dzięki czemu wzrasta skuteczność pojazdów w nagłych wypadkach. Dodatkowo, istniejące wcześniej planowanie i certyfikaty bezpieczeństwa przeciwpożarowego zostały spójnie włączone do procesu homologacji.
Interoperacyjność lokomotyw staje się coraz bardziej istotną kwestią w ramach zwiększającej się liczby kolejowych przejazdów transgranicznych w Unii Europejskiej oraz liberalizacji wielu rynków, przede wszystkim korytarzy transportu towarowego. Różnorodność standardów, praw, wymogów technicznych i infrastrukturalnych w krajach członkowiskich UE do tej pory stawały na przeszkodzie pełnym akredytacjom pojazdów kolejowych. Europejska struktura TSI stanowi rozwiązanie tej kwestii.
TSI SRT, które weszły w życie 1 lipca 2008, obejmują wszystkie aspekty, istotne dla zachowania bezpieczeństwa kursowania pociągów w tunelach. Wpływają na podsystemy strukturalne, czyli „infrastrukturę pojazdów”.