Plany rozwoju kolei w Województwie Zachodniopomorskim
Województwo Zachodniopomorskie –Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie ogłosił niedawno przetarg na opracowanie studium wykonalności projektu inwestycyjnego „Zakup taboru kolejowego do wykonywania przewozów regionalnych”oraz przygotowanie wniosku o dofinansowanie tej inwestycji ze środków Unii Europejskiej zawartych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. Częścią SIWZ do tego postępowania jest bardzo obszerna informacja o prowadzonych przewozach i planach dotyczących zakupu, którą prezentujemy poniżej w oryginalnej formie.
Zgodnie z postanowieniami i zapisami art. 40 ust. 1 Ustawy z dnia 28 marca 2003 (t. jedn. Dz. U. z 2007 r. nr 16 poz. 94) o transporcie kolejowym, organizowanie i dotowanie regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich, wykonywanych na podstawie umowy o świadczenie usług publicznych oraz nabywanie kolejowych pojazdów szynowych należy do zadań własnych samorządu województwa.
Województwo Zachodniopomorskie obecnie dysponuje 10 pojazdami kolejowymi do obsługi połączeń regionalnych na liniach niezelektryfikowanych. Cztery z nich to pojazdy nowe (lata produkcji 2004 –2005), posiadające 53 –66 miejsc siedzących. Tabor ten z uwagi na swoją pojemność wykorzystywany jest do obsługi połączeń o najmniejszej frekwencji –tj. na trasach Szczecin –Kalisz Pomorski –Szczecin, Sławno –Darłowo –Sławno oraz wybranych pociągów na trasie Szczecin –Kołobrzeg –Szczecin, kursujących poza szczytami przewozowymi.
Pozostałe sześć pojazdów to spalinowe zespoły trakcyjne użyczone województwu przez koleje niemieckie Deutsche Bahn AG. Posiadają one około 160 –240 miejsc siedzących (w zależności od ich zestawienia). Tabor ten, ze względu na dużą pojemność oraz uniwersalność, wykonuje większość pracy przewozowej na najbardziej obciążonych liniach niezelektryfikowanych na obszarze Województwa Zachodniopomorskiego. Pojazdy wyprodukowane zostały w latach 1966 –1968, w związku z czym ich okres eksploatacji, z uwagi na rosnące koszty utrzymania powinien dobiec końca w 2011- 2012 roku.
Wszystkie pojazdy, którymi dysponuje województwo zostały nieodpłatnie użyczone przewoźnikowi wyłonionemu w drodze postępowania przetargowego na wykonywanie przewozów regionalnych w Województwie Zachodniopomorskim w latach 2007 –2009.
Przed upływem tego okresu województwo ogłosi kolejne przetargi na wieloletnią obsługę kolejowych przewozów regionalnych z podziałem na trasy, a wykonawcom tych przewozów wyłonionym w toku postępowania nieodpłatnie użyczy lub wydzierżawi posiadany tabor kolejowy.
W rozkładzie jazdy pociągów obowiązującym w 2008 roku pojazdy kolejowe, którymi dysponuje województwo obsługiwały następujące połączenia regionalne:
– Szczecin –Kołobrzeg –Szczecin;
– Szczecin –Szczecinek –Szczecin;
– Szczecin –Kalisz Pomorski –Szczecin;
– Kołobrzeg –Słupsk –Kołobrzeg;
– Sławno –Darłowo –Sławno;
– Szczecinek –Słupsk –Szczecinek;
– Koszalin –Mielno –Koszalin (w sezonie letnim).
W kolejnych latach rozważa się możliwość wznowienia kursowania pociągów pasażerskich na trasach Świdwin –Połczyn Zdrój, Kalisz Pomorski –Złocieniec oraz Stargard Szczeciński –Pyrzyce –Myślibórz –Kostrzyn, a także uruchomienie nowego połączenia sezonowego Koszalin –Kołobrzeg –Świnoujście z wykorzystaniem obecnie nieczynnego odcinka Płoty –Wysoka Kamieńska. Ponadto bierze się pod uwagę możliwość częściowego przejęcia obsługi ruchu regionalnego na trasach obecnie obsługiwanych przez DB Regio AG, tj. Szczecin –Pasewalk oraz Szczecin –Angermunde (- Berlin).
Z uwagi na niewystarczającą ilość taboru oferta przewozowa na większości tras jest bardzo uboga (od 3 do 6 par pociągów na dobę) i wymaga znaczącej poprawy. Sytuacja ta widoczna jest szczególnie na trasach łączących Szczecin z Kołobrzegiem, Szczecinkiem i Kaliszem Pomorskim, a także na linii Słupsk –Szczecinek, gdzie występują duże potoki podróżnych, a istniejąca ilość połączeń nie jest w stanie zapewnić ich obsługi na właściwym poziomie ilościowym i jakościowym.
Uzyskanie właściwego poziomu ilościowego i jakościowego połączeń regionalnych powinno następować systematycznie, aby w latach 2011-2012 osiągnąć pełne zaspokojenie potrzeb w tym względzie. Wówczas średnia liczba pociągów na poszczególnych trasach powinna oscylować w przedziale od 6 do 12 par pociągów na dobę, w zależności od lokalnych potrzeb przewozowych, a tabor obsługujący te połączenia powinien spełniać wszystkie wymogi stawiane pojazdom nowoczesnym, zapewniającym komfortową podróż.
Dla właściwej realizacji powyższego celu w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 zapisano kwotę około 19 mln euro na modernizację regionalnych linii kolejowych nr 402 na odcinku Goleniów –Kołobrzeg oraz nr 403 na odcinku Wałcz –Ulikowo, a także na budowę łącznicy kolejowej do Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów.
W przypadku pierwszej linii modernizacja poprawi parametry eksploatacyjne infrastruktury kolejowej, co umożliwi podniesienie prędkości maksymalnych pociągów pasażerskich do 120 km/h oraz poprawi przepustowość tej linii kolejowej. Będzie to podstawą do poprawy oferty przewozowej, tak w odniesieniu do czasu przejazdu, jak i do ilości uruchamianych połączeń.
Modernizacja linii nr 403 umożliwi reaktywację zawieszonych w 2000 roku przewozów pasażerskich na trasie Piła –Wałcz –Kalisz Pomorski –Szczecin i ich obsługę na dobrym poziomie, tj. z maksymalnymi prędkościami technicznymi rzędu 80-100 km/h. Poprawi to spójność komunikacyjną tej części województwa oraz przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej miejscowości leżących wzdłuż tej linii kolejowej.
Budowa łącznicy do Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów, dzięki skróceniu czasu przejazdu z centrum Szczecina pod sam terminal lotniczy z obecnych 50-60 do 30-40 minut, przyczyni się do zwiększenia dostępności komunikacyjnej tego lotniska i da impuls do jego dalszego rozwoju. Ułatwi pozyskiwanie nowych lotniczych połączeń międzynarodowych, co w konsekwencji może poprawić dostępność komunikacyjną oraz atrakcyjność turystyczną i inwestycyjną całego Pomorza Zachodniego. Projekt łącznicy przewiduje wybudowanie jej w sposób umożliwiający wjazd pociągów na stację przy terminalu lotniczym od strony Goleniowa oraz od strony Nowogardu. Pozwoli to na kursowanie pociągów relacji Szczecin –Kołobrzeg z postojem na stacji Port Lotniczy Szczecin-Goleniów.
W związku z powyższym w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 zapisano kwotę 40 mln euro na zakup nowego taboru kolejowego do obsługi połączeń regionalnych w obrębie województwa oraz na liniach stycznych z województwami sąsiednimi. Tabor ten ma umożliwić efektywną obsługę wszystkich niezelektryfikowanych linii obecnie eksploatowanych oraz przynajmniej w stopniu podstawowym połączeń planowanych do uruchomienia.
Ponieważ linie kolejowe na których nowy tabor będzie eksploatowany cechują się zróżnicowaną charakterystyką techniczną oraz przebiegiem przez tereny o różnorodnym zagęszczeniu ludności Wykonawca Studium zobowiązany będzie do przeprowadzenia analizy wykonalności produktu, przy założeniu następujących wariantów zakupu taboru:
Wariant I: Zakup pojazdów z napędem spalinowym o zróżnicowanej pojemności i konfiguracji (pojazdy jedno i/lub wieloczłonowe);
Wariant II: Zakup pojazdów z napędem spalinowym i/lub spalinowo-elektrycznym o zróżnicowanej pojemności i konfiguracji (pojazdy jedno i/lub wieloczłonowe);
Wariant III: Zakup wagonów piętrowych lub jednopokładowych – w tym sterowniczych, przystosowanych do eksploatacji w składach zmiennokierunkowych, prowadzonych lokomotywami spalinowymi i elektrycznymi w zależności od występujących potrzeb.
Przedmiotem niniejszego zamówienia jest:
1. Opracowanie studium wykonalności projektu inwestycyjnego „Zakup taboru kolejowego do wykonywania przewozów regionalnych”.
2. Przygotowanie wniosku o dofinansowanie tej inwestycji ze środków Unii Europejskiej zawartych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Zachodniopo-morskiego na lata 2007 –2013.