Lotnisko Katowice imienia Wojciecha Korfantego. Od czwartku
Port lotniczy Katowice będzie nosił imię dyktatora III Powstania Śląskiego i śląskiego polityka okresu międzywojennego Wojciecha Korfantego.
Na czwartek, 24 czerwca, zaplanowano uroczystość nadania lotnisku imienia – z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Ważna uroczystość
Wizytę prezydenta Dudy w Pyrzowicach na „uroczystości nadania Międzynarodowemu Portowi Lotniczemu Katowice w Pyrzowicach imienia Wojciecha Korfantego” zapowiedziała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP. Jak zaznaczono, podczas uroczystości o godz. 13. nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej.
Jak powiedział PAP Piotr Adamczyk z biura prasowego lotniska, tablica zostanie odsłonięta w nowym łączniku pomiędzy głównym terminalem odlotów B (proces inwestycyjny przebudowy i rozbudowy terminala B właśnie dobiega końca; jego oddanie do użytku planowane jest na lipiec br.), a terminalem przylotów C. Gospodarzem wydarzenia będzie samorząd woj. śląskiego.
W procedurze nadania lotnisku imienia Korfantego radni woj. śląskiego złożyli wniosek (w przyjętym oświadczeniu) we wrześniu ub. roku. Woj. śląskie jest mniejszościowym właścicielem zarządcy katowickiego lotniska, spółki Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze; dysponuje blisko 35 proc. udziału w jego kapitale. Ponad 42 proc., ma koncern Węglokoks, ponad 17 proc. ma PP „Porty Lotnicze”, blisko 5 proc. miasto Katowice, pozostałą część – inne samorządy oraz izby gospodarcze, spółki i osoby fizyczne.
100. rocznica powstań śląskich
Czwartkowa uroczystość wpisze się w trwające w regionie i w kraju obchody 100. rocznicy powstań śląskich i będącego ich następstwem przyłączenia części Górnego Śląska do odradzającej się Polski. Zwieńczy też wieloletnią dyskusję o nadaniu katowickiemu lotnisku patrona.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Wśród pojawiających się na przestrzeni lat m.in. w regionalnej prasie propozycji potencjalnych patronów wymieniano - obok Korfantego - np. XIX-wiecznego przemysłowca Karola Godulę. W 2008 r. o uhonorowanie w ten sposób Jana Kiepury apelowały środowiska związane z Sosnowcem, z którego słynny śpiewak pochodził. W 2014 r., po śmierci Wojciecha Kilara, z koncepcją uczynienia patronem portu wybitnego kompozytora wystąpił Światowy Kongres Kresowian.
Władze lotniska już kilkanaście lat temu sygnalizowały, że wcześniejsza oficjalna nazwa: Międzynarodowy Port Lotniczy „Katowice” w Pyrzowicach - z punktu widzenia promocji i tworzenia wizerunku lotniska nie była dobra. Dlatego m.in. w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych powstał projekt nowego loga, w którym użyto nazwy „Katowice Airport”.
Katowice Airport należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 r. z jego siatki połączeń skorzystało 4,84 mln pasażerów, w tym ponad 2 mln w ruchu czarterowym. Prognoza na 2020 r. zakładała przewiezienie 5,5 mln podróżnych, jednak ze względu na pandemię było to 1,44 mln pasażerów. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo.