Związkowcy w TVP
Po miesiącach starań, wymiany listów, niezliczonych rozmów, uzgodnień wreszcie na antenie telewizji publicznej, a dokładnie w programie 3 TVP Info, ruszył program publicystyczny poświęcony przedstawieniu opinii publicznej zdania związkowców w wielu istotnych dla społeczeństwa sprawach. Cykl, jak na razie w każdą ostatnią niedzielę miesiąca o godzinie 11.00, rozpoczęła debata, –„Komu pozostawić przywileje emerytalne”z udziałem przedstawicieli rządu, związków zawodowych i pracodawców, którzy pracują nad zmianą zapisów ustawy emerytalnej. W pierwszej debacie udział wzięli: prof. Danuta Koradecka –dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, Agnieszka Chłoń-Domińczak –wiceminister pracy i polityki społecznej, Andrzej Strębski –ekspert OPZZ, Bogdan Kubiak –członek Prezydium NSZZ „Solidarność”, Adam Ambroziak –ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich, Jeremi Mordasiewicz –ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”. Debatę poprowadził Maciej Zakrocki –publicysta w TVP Info, który także w przyszłości będzie prowadził następne programy przedstawiając nie tylko prace związkowców w Komisji Trójstronnej, ale również ich zabiegi i inicjatywy w zakresie ustawodawczym, opinie prawne do projektów rządowych czy przedstawiając podłoże konfliktów na linii pracownik – pracodawca i wyjaśniając, o co tak na prawdę chodzi w pewnych sporach, manifestacjach.
Ten pierwszy program publicystyczny jest spełnieniem wielu postulatów związkowców, aby wreszcie skończyć z dyskryminowaniem związkowców w środkach masowego przekazu. Od 1992 roku, kiedy to zaczęła funkcjonować ustawa o Radiofonii i Telewizji, która miała ułatwiać dostęp różnych grup społecznych do środków przekazu, związkowcy nie tylko z OPZZ zawsze byli przedstawiani jednostronnie i często w fałszywy świetle. Przedstawiciele partii politycznych, które przekroczyły 3 procentowe poparcie społeczne w wyborach mają możliwość samodzielnego prezentowania swoich stanowisk w specjalnych programach publicystycznych, natomiast publiczne media nawet nie realizowały postanowień Ustawy o radiofonii i telewizji wobec reprezentatywnych związków zawodowych. Program „Debata trójstronna”wreszcie jest pierwszą, i trzeba mieć nadzieje nie ostatnią, jaskółką, że prawdopodobnie skończyło się dyskryminowanie zdania i opinii związkowców w wielu ważnych, istotnych nie tylko dla społeczeństwa, ale także funkcjonowania państwa, sprawach.
Związkowcy działający w firmach komunikacji miejskiej w Polsce liczą, iż także wreszcie ich sprawy, dotyczące nie tylko spraw pracowniczych, ale także funkcjonowania firm zostaną należycie pokazane i będzie można wreszcie przeforsować wiele ustaw, rozporządzeń sprzyjających rozwojowi komunikacji publicznej. Odpowiednie przedstawienie pozwoli wielu politykom, decydentom na zrozumienie zasad funkcjonowania tej ważnej gałęzi gospodarki narodowej, –jaką jest transport w każdym słowa znaczeniu. Pozwoli także na przyspieszenie prac legislacyjnych, a to z kolei przełoży się na poprawę, zaniedbanej od lat komunikacji miejskiej i regionalnej. Związkowcy skupieni przy OPZZ liczą, że w jednym z najbliższych programów odbędzie się debata na temat transportu publicznego i zostaną pokazane sprawy, które przeszkadzają rozwojowi transportu publicznego i co związkowcy zrobili, aby sytuacje poprawić. Być może w przyszłości, dzięki temu programowi, wreszcie opinia publiczna zobaczy,że związkowcy to nie tylko grupa ludzi przepełniona goryczą, wiecznymi pretensjami, czy robiąca karierę, ale także działacze wnoszący swoją wiedzą wiele nowoczesnych rozwiązań w zakresie ustawodawstwa czy precyzowania przepisów.