Każdy bilet się teraz liczy! ZTM zamawia 48 biletomatów
Zarząd Transportu Metropolitarnego ogłosił przetarg na zakup 48 automatów biletowych.
Zakup nowych urządzeń to kolejny element tego planu i odpowiedź na oczekiwania pasażerów. I uwaga - liczba zamawianych urządzeń może zostać zwiększona nawet do 72 szt.
Biletowe inwestycje
Nowe urządzenia będą istotnym rozwinięciem funkcjonującego już od 2014 roku systemu automatów biletowych. Dziś pasażerom służą 123 biletomaty zlokalizowane w 24 gminach. Zgodnie z planem, za około rok ma ich być już w sumie 171 w ok. 40 gminach. ZTM właśnie ogłosił przetarg na dostawę, montaż i serwis urządzeń.
-"Dostępność komunikacji miejskiej to nie tylko bliskość przystanków oraz częstotliwość połączeń. To także rozwinięty system sprzedaży biletów. Wiemy, jak ważne dla naszych pasażerów są zróżnicowane możliwości zakupu biletów – wskazuje zastępca dyrektora ds. handlowych ZTM Andrzej Stangret. – Automaty biletowe będziemy instalować w miejscach o dużej frekwencji podróżnych, np. w centrach miast lub na dużych osiedlach mieszkaniowych oraz centrach przesiadkowych. Obszar, na jakim świadczymy usługi jest ogromny. To ok. 2,5 tys. km kw. Zdajemy sobie sprawę z potrzeb, stąd stale rozwijamy system dystrybucji biletów, a blisko 50 nowych biletomatów przybliża nas do realizacji oczekiwań pasażerów – dodaje Stangret.
Ogłoszony na 48 automatów biletowych przetarg rozstrzygnie się w grudniu. Następnie, w ciągu 10 miesięcy urządzenia mają zostać zainstalowane na obszarze Metropolii.
Na 48 nowych automatach biletowych może się nie skończyć. ZTM w ogłoszonym przetargu uwzględnił tzw. prawo opcji. Daje ono organizatorowi transportu prawo do złożenia dodatkowego zamówienia. Na zakup kolejnych 24 urządzeń ZTM będzie mógł się zdecydować do końca 2023 r.
Kiedy i gdzie?
Pierwsze, nowe automaty biletowe zaczną służyć pasażerom prawdopodobnie w III kwartale przyszłego roku. Biorąc pod uwagę konieczność przeprowadzenia przetargu na złożone zamówienie (nie tylko dostawa sprzętu, ale również jego montaż i serwis) oraz nieodzowność zapewnienia kompatybilności urządzeń z obecnie funkcjonującym systemem informatycznym termin ten nie jest odległy.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
W szczegółowo rozpisanej Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia uwzględniono termin dostawy i montaż automatów jako kryterium brane pod uwagę przy wyborze Wykonawcy – obok ceny, pracochłonności zmian w oprogramowaniu automatów i jasności głównego ekranu automatu.
Już teraz wiadomo, że do co najmniej trzech gmin trafi więcej niż jedno urządzenie. Chodzi o Łaziska Górne, Siewierz i Sosnowiec. W pierwszych dwóch wymienionych miejscowościach zlokalizowane zostaną 2 urządzenia, a w stolicy Zagłębia aż 4. Jest to efekt porozumienia zawartego z włodarzami tych miast, którzy zdecydowali się na zakup dodatkowych biletomatów. Satysfakcję z inwestycji z pewnością odczują mieszkańcy Tarnowskich Gór, którzy niejednokrotnie wskazywali, że na miejscowym dworcu autobusowym takie urządzenie powinno się znaleźć. ZTM dziś potwierdza, że ta lokalizacja została uwzględniona.
Solarne automaty
Pod koniec października ZTM testowo uruchomił pierwsze, nowe, solarne automaty biletowe. Urządzenia stanęły w trzech miejscach – przy przystanku Tarnowskie Góry Bytomska, w Mikołowie przy przystanku Plac 750-lecia oraz przy przystanku Bieruń Plac Autobusowy. Docelowo automaty te znajdą się także w 7 innych gminach, w których dotychczas nie było tego rodzaju kanału dystrybucji biletów. W planie ujęto takie miejscowości jak Gierałtowice, Lędziny, Łaziska Górne, Psary, Sośnicowice, Świerklaniec i Zbrosławice.
-"Tego rodzaju automaty biletowe umożliwiają zakup 10 rodzajów jednorazowych biletów papierowych. Ich zdecydowaną zaletą jest ekologiczność – wskazuje rzecznik prasowy ZTM Michał Wawrzaszek. – Urządzenia te pokazują nam, jak duży jest potencjał sprzedażowy miejsc, w których zostały zainstalowane. Jeśli będzie wysoki to planujemy w tych lokalizacjach dalsze rozwijanie sieci dystrybucji biletów – dodaje.