Miasta reagują na czerwone zasady: W Częstochowie kontrole, we Wrocławiu komunikaty

infotrans
16.10.2020 10:00

Od soboty, 17 października, będą obowiązywać nowe obostrzenia w związku z epidemią COVID-19; w przypadku imprez okolicznościowych wejdą one w życie od poniedziałku.

Przewidują one m.in., że w szkołach wyższych i ponadpodstawowych w strefie żółtej będzie nauczanie hybrydowe, w strefie czerwonej – zdalne.

Czwartkowa konferencja

W czwartek premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili na konferencji prasowej nowe zasady bezpieczeństwa, które zaczną obowiązywać od soboty 17 października.

Jeśli chodzi o transport publiczny, to w strefie żółtej oraz w strefie czerwonej od soboty obowiązywać będzie zasada, że zajętych może być połowa miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc.

Zgodnie z nimi w strefie żółtej oraz w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte dla klientów w godzinach 6-21, potem możliwe będzie tylko wydawanie posiłków na wynos. Ponadto zgodnie z nowymi obostrzeniami zajęty może być tylko co drugi stolik.

W strefie żółtej zgromadzenia publiczne nie będą mogły liczyć więcej niż 25 osób; w strefie czerwonej liczebność zgromadzeń publicznych zostanie ograniczona do 10 osób.

W strefie żółtej w szkołach wyższych i ponadpodstawowych będzie obowiązywało nauczanie hybrydowe. Z kolei w strefie czerwonej nauczanie w szkołach wyższych i ponadpodstawowych będzie miało charakter zdalny (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

W obu strefach wydarzenia sportowe będą mogły się odbywać, ale bez udziału publiczności, podczas wydarzeń kulturalnych będzie mogła być zajętych jedynie jedna czwarta miejsc dla publiczności, a także zawieszona zostanie działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Ponadto od poniedziałku 19 października będą też obowiązywać nowe zasady dotyczące organizacji imprez okolicznościowych, m.in. wesel. W strefie żółtej będą one mogły liczyć maksymalnie 20 osób; nie będą dopuszczalne zabawy taneczne. W strefie czerwonej będzie obowiązywał zakaz organizowania wesel, konsolacji i innych imprez okolicznościowych.

Wrocław

MPK Wrocław szybko zareagowało na nowe zalecenia i wprowadziło błyskawiczną akcję informacyjną dla pasażerów.

Mimo, że Wrocław pozostał w strefie żółtej, pojazdy komunikacji miejskiej w tym mieście będą mogły przewozić jedynie 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących przy jednoczesnym zachowaniu w pojeździe co najmniej 50 proc. wolnych miejsc siedzących.

-„Miało już miejsce spotkanie sztabu kryzysowego MPK Wrocław w tej sprawie. Reagujemy niezwłocznie na nowe regulacje, choć z żalem przyjmuję fakt, że dowiadujemy się o nich z mediów 24 godziny przed wejściem ich w życie – mówi prezes spółki, Krzysztof Balawejder. – Dostosowujemy nasz tabor i przygotowujemy pracowników do funkcjonowania w nowej dla Wrocławia rzeczywistości. Niezwłocznie uruchomiliśmy kampanię informacyjną dla naszych pasażerów. Na ekranach w pojazdach i na naszych profilach w mediach społecznościowych już teraz informujemy o nowych limitach – dodaje.

Każdy kierowca i motorniczy MPK będzie miał prawo zatrzymać prowadzony przez siebie pojazd, aby wyprosić pasażera, który będzie chciał podróżować MPK bez zakrytego nosa i ust. W przypadku, gdy dojdzie do przepełnienia, kierujący będzie mógł odmówić kolejnym chętnym osobom wejścia do pojazdu. Ponadto, funkcjonująca w MPK Wrocław Centrala Ruchu będzie w stałym kontakcie z kierującymi. W przypadku ewentualnego przepełnienia, służby MPK w miarę możliwości będą uruchamiać dodatkowy autobus, który mógłby przejąć część pasażerów.

Częstochowa

Od soboty Częstochowa i okolice stają się strefą czerwoną na mapie walki z COVID. Dlatego MPK Częstochowa szczególna wagę przywiązuje o tego, aby zachować szczególną ostrożność głównie w przestrzeniach zamkniętych takich jak autobus czy tramwaj. Oporni muszą liczyć się z konsekwencjami ze strony policji.

W tym tygodniu funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie przeprowadzili i będą przeprowadzać szereg kontroli w częstochowskich autobusach i tramwajach. Czynności mają na celu sprawdzenie jak pasażerowie i pracownicy stosują się do rządowych wytycznych sanitarnych obowiązujących w całym kraju z powodu zagrożenia epidemicznego.

Zdecydowana większość pasażerów poprzez odpowiedzialne zachowanie przyczynia się do tego, że mimo trudnego czasu z jakim obecnie się zmagamy podróż po mieście może być bezpieczna.

-„Dziękujemy i przyłączamy się do apelu mundurowych o stosowanie się do restrykcji, przede wszystkim do zasłaniania górnych dróg oddechowych w przestrzeni publicznej, co uniemożliwia rozprzestrzenie się wirusa oraz do częstego mycia i dezynfekowania dłoni – informuje MPK Częstochowa.