GZM bada mobilność mieszkańców. I potrzebuje studentów

infotrans
19.07.2020 12:00

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zaprasza studentów dowspółpracy w najważniejszym przedsięwzięciu dotyczącym zrównoważonej mobilnościw GZM.

Badaczem może zostać każdy, komu leży na sercu poprawanawyków mobilnościowych mieszkańców Metropolii. Zgłoszenia będą przyjmowane do22 lipca 2020 r.

Metropolia poszukuje nowatorskich rozwiązań prowadzących dozmniejszenia udziału indywidualnego transportu samochodowego oraz zwiększeniaefektywności energetycznej codziennych podróży. W tym celu opracowuje Planzrównoważonego rozwoju mobilności (ang. SUMP – Sustainable Urban MobilityPlan). Dokument powstaje we współpracy z ekspertami z zakresu urbanistyki,transportu, ekonomii i socjologii. Teraz do tego grona mogą dołączyć studenci zMetropolii.

-„Osoby, które dołączą do projektu badawczego, będą miałymożliwość aktywnego udziału w badaniach nad mobilnością indywidualnąmieszkańców GZM – mówi Marcin Domański, kierownik projektu Mobilna Metropolia wGZM.

-„Badania terenowe realizowane będą w ramach EuropejskiegoTygodnia Zrównoważonego Transportu (16-22 września) w miastachGórnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Poprzez uczestnictwo w najważniejszymprzedsięwzięciu dotyczącym zrównoważonej mobilności w GZM, osoby zaangażowane wprojekt zostaną wyposażone w wiedzę merytoryczną i narzędzia badawcze, a także uzyskają potwierdzenie zrealizowanychpraktyk. Udział w projekcie ma charakter nieodpłatny – dodaje.

Komunikacyjny dialog

Prace nad Planem zrównoważonej mobilności od początkuopierają się na dialogu z mieszkańcami oraz osobami odpowiedzialnymi zamobilność w gminach. Jednym z jego efektów będzie rozwój koncepcji mobilnościjako Usługi (ang. MaaS – Mobility as a Service), która łączy efektywnewykorzystanie różnych środków transportu – od hulajnóg i rowerów, po transportzbiorowy.

U podstaw działań Metropolii leży przekonanie, żezrównoważona mobilność to nie tylko transport sensu stricto, ale także sferyżycia społecznego, takie jak korzystanie z usług i dóbr, styl życia określonychwspólnot czy sposoby spędzania wolnego czasu. Opracowanie i wdrożenieefektywnego planu zrównoważonej mobilności wpłynie na poprawę warunków życiawszystkich mieszkańców GZM.

Jak się zgłosić do udziału w projekcie? Wystarczy napisaćmaila z informacją o chęci uczestniczenia w badaniach. Metropolia zaprosi osobyzainteresowane na zdalne spotkanie ze wszystkimi uczestnikami, na którymprzybliży szczegóły. Wiadomości należy kierować na adres:[email protected]. Osoby, które są zainteresowane, ale jeszcze sięwahają, również uzyskają pod tym adresem odpowiedzi na wszelkie nurtującepytania.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 22 lipca 2020 r.