Nowe zasady MZ: Gdynia – tylko spokojnie. Damy radę!

infotrans
24.03.2020 17:50

Gdynia jest gotowa na wprowadzenie w życie nowych przepisówMinisterstwa Zdrowia. Przypomnijmy, że pomorskie miasto jako pierwsze chciało wprowadzićlimit napełnień pojazdów.

23 marca Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni zaproponował, aby od 26 marca krótkie autobusy itrolejbusy mogły zabrać na pokład maksymalnie 20 pasażerów, a przegubowe – 40. Miastoinspirowało się tutaj rozwiązaniami z innych państw, a teraz jak się okazuje – rząd inspirował się …Gdynią. Jednak przy tej okazji Ministerstwo Zdrowia mocno obcięło limity i wprowadziło nowe zasady w ekstremalnie krótkim czasie, co postawiło polskie miasta wbardzo trudnej sytuacji.

Dopasować się!

W krytycznie krótkim czasie Gdynia zdołała wprowadzić w życienowe rozporządzenie. Już od godz. 4.30 w środę, by wykonać dodatkowy kurs namocniej obciążonych liniach w pogotowiu na sygnał od kierowcy czeka 30dodatkowych autobusów. Przygotowywane są w nich specjalnych wydzielenia, bypasażerowie nie siadali zbyt blisko siebie.

Zgodnie z zaleceniem rządu w pojazdach komunikacji miejskiejzajęta może być tylko połowa miejsc siedzących, by zachować odpowiedniąodległość pomiędzy pasażerami.

-„Treść zasad znamy na razie tylko z konferencji prasowej,rozporządzenie dotąd (19.45) nie zostało opublikowane i tak naprawdę nie znamy przepisów. Biorącjednak pod uwagę, że celem jest ograniczanie skutków epidemii, staramy się jaknajszybciej dostosować. W Gdyni wdrożyliśmy system monitorowania napełnieńpojazdów komunikacji miejskiej – poprzez własne służby ZKM oraz sygnały odkierowców do pracującej całodobowo Centrali Ruchu ZKM – i na tej podstawie całyczas dostosowywane są w odpowiedni sposób rozkłady jazdy lub uruchamiane sąkursy bisowe – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. -Poleciłam jutro od 4:30 utrzymywaćw dyspozycji ponad 30 pojazdów, którezostaną włączone jako tzw. bisowe – nakursy, w których dzisiaj wystąpiło więcej pasażerów niż wynika z limitówwprowadzanych przepisami związanymi z walką z koronawirusem.

Nowe zadania kierowców

Zaangażowanie 30 dodatkowych autobusów wyczerpuje wszelkiedostępne na środę rezerwy kierowców. Od czwartku 26 marca, nastąpi kolejnewzmocnienie oferty przewozowej – właśnie w celu spełnienia najnowszychwytycznych dotyczących wymaganej maksymalnej liczby pasażerów w pojazdach.Dodatkowo, w kolejnych dniach planowane jest wprowadzenie odpowiednichinformacji w autobusach i trolejbusach oraz oznakowanie siedzeń, których montaż

-„Kontrola liczby pasażerów będzie prowadzona przezkierowców – w miarę ich możliwości – i przez służby Nadzoru Ruchu ZKM. W raziepotrzeby, prośby o interwencję będą kierowane do Straży Miejskiej i Policji –dodaje Katarzyna Gruszecka-Spychała. – Spodziewamy się jednak, że popytgwałtownie spadnie i takie sytuacje zwyczajnie nie będą się zdarzać lub będąincydentalne.