Zielona Góra: Zaskakujący finał przetargu na kontrole biletów
Miejski Zakład Komunikacji wZielonej Górze rozstrzygnął przetarg na wykonywanie usługi kontroli biletów wkomunikacji miejskiej. Wynik nie był jednak do końca po myśli zamawiającego.
Wprzetargu swoje oferty złożyły trzy firmy:
-
Kancelaria Wierzyciel sp. zo.o. – 1592112,00 PLN,
-
CP Windykacja sp. z o.o. – 994332,00PLN,
-
Rewizor sp. z o.o. – 1454844,00PLN.
Zamawiający miał przeznaczone nato zadanie kwotę 1161756,82 PLN.
Oczywistym więc wyborem byłaoferta CP Windykacja, jako że jedyna mieściła się w budżecie MZK. Zamawiającypoinformował więc o wyborze tej oferty jako najkorzystniejszej i wydawać by sięmogło, że to finał przetargu, lecz tak jednak nie było…
Zarzut rażąco niskiej ceny
Miesiąc od wyboru CP Windykacji,MZK poinformowało, że unieważnia wybór najkorzystniejszej oferty i jestzobowiązane do ponownej oceny złożonych ofert. Stało się tak wskutek odwołaniazłożonego przez Rewizor sp. z o.o. Jednym z zarzutów Rewizora była rażąco niskacena CP Windykacji.
Na skutek odwołania Krajowa Izba Odwoławcza wydała wyrok, wktórym uwzględniła częściowo odwołanie skarżącego i nakazała zamawiającemuunieważnienie wyboru najkorzystniejszej oferty. Jednocześnie CP Windykacjazostała zobowiązana przez MZK (zgodnie z wyrokiem KIO), do złożenia dowodówdotyczących wyliczenia ceny lub kosztu.
Zdaniem MZK, CP Windykacja niesprostała temu obowiązkowi i nie przedstawiła wyczerpujących dowodówświadczących o tym, iż cena w jej ofercie nie jest rażąco zaniżona. Wszczególności zdaniem MZK, wykonawca nie wskazał co spowodowało możliwośćobniżenia ceny oraz stopień, w jakim cena została obniżona dzięki wskazanymczynnikom.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Ponowna ocena ofert
Zgodnie z wyrokiem KIO,zamawiający ponownie dokonał oceny ofert i w świetle powyższego, odrzuciłofertę CP Windykacji, jako ofertę zawierającą rażąco niską cenę.
Na placu bojupozostały zatem – Rewizor i Kancelaria Wierzyciel. Jednak ich oferty cenowebyły zbyt wysokie w stosunku do oczekiwań MZK.
Zamawiający nie znalazł na tencel dodatkowych środków i unieważnił cały przetarg. Niedoszły zwycięzcaprzetargu miał świadczyć usługi od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2021roku.
Zakres zamówienia
Przedmiotem zamówienia byłowykonywanie usługi polegającej na prowadzeniu kontroli biletów za przewóz osóboraz ich uprawnienia do przejazdów, na liniach komunikacji miejskiejorganizowanej przez MZK oraz windykacja i egzekucja należności z tytułu jazdybez ważnego biletu: papierowego, zakupionego przy pomocy aplikacji mobilnej lubelektronicznego.
Kontrola biletów miała być wykonywana przez wszystkie dnirobocze, w soboty, niedziele i święta w każdym miesiącu. W każdy dzień odponiedziałku do piątku za wyjątkiem dni świątecznych miało zostać wykonanychminimum 145 kontroli, z kolei w każdą sobotę i niedzielę – minimum 105 kontroli, a w dni świąteczne – minimum75 kontroli, w tym również w dniach 24 grudnia oraz 31 grudnia z zastrzeżeniem,że łączna liczba kontroli w miesiącu wyniesie minimum 3 000 kontroli.
Przezkontrolę biletów MZK rozumie wejście kontrolerów do pojazdu komunikacjimiejskiej, zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie kontroli biletowej MZKi sprawdzenie, czy wszyscy pasażerowie znajdujący się w pojeździe wnieśliopłatę za przejazd, posiadają ważny bilet papierowy lub zakupiony przy pomocyaplikacji mobilnej lub elektroniczny oraz dokumenty stwierdzające prawo doprzejazdu ulgowego lub bezpłatnego.
„