Poznań obiecuje płynniejszą jazdę i apeluje: Trzymajcie się!

infotrans
25.02.2020 07:30

Po serii upadków z ubiegłego tygodnia, poznański przewoźnik zapowiedział,że przypomni prowadzącym pojazdy o zasadzie płynnego ruszania i hamowania, aleteż zaapelował do pasażerów o trzymanie się podczas jazdy.

Ruszyła też kampania „Trzymaj się!”: „3maj się! Tramwaj lubautobus może w każdej chwili gwałtownie zahamować. Zadbaj o bezpieczeństwoswoje i swoich najbliższych – korzystajz uchwytów i poręczy” – informuje MPK.

Historia z 164

W autobusie linii 164, kobieta, która się przewróciła,została zabrana przez pogotowie ratunkowe do szpitala. Tego samego dnia dolecznicy trafiła również inna kobieta, która upadła w tramwaju linii 5. Podobnesytuacje odnotowano w „jedynce” oraz „szesnastce”. Wszystkie zdarzenia miałymiejsce w ciągu tylko jednego tygodnia. Dlatego apelujemy do pasażerów, abypodczas jady zawsze trzymali się przeznaczonych do tego uchwytów bądź poręczy.

Bezpieczeństwo pasażerów jest dla MPK Poznań kwestiąpriorytetową. Kierowcy i motorniczowie podczas szkoleń są wyczulani, abypłynnie ruszali z przystanków i równie płynnie się zatrzymywali. Każdego dnia,wyjeżdżając na ulice, starają się przewidzieć zachowania innych uczestnikówruchu drogowego, ale… wszystkiego przewidzieć się nie da. Bywa, że chcącuniknąć zderzenia, muszą gwałtownie hamować.W takich sytuacjach trzymanie się poręczy zapewnia pasażerom więcejbezpieczeństwa.

Trzymaj się!

Tymczasem kierowcy i motorniczowie zwracają uwagę, że zdarzasię, iż pasażerowie wsiadając do autobusu mają obie ręce zajęte – trzymają wnich torby z zakupami, telefon itd. Czasami podczas jazdy nie trzymają sięporęczy, a jedynie opierają się plecami o szybę czy ścianę pojazdu. W takichsytuacjach nie trzeba gwałtownego hamowania, aby się przewrócić – wystarczymanewr skręcania albo minimalne szarpnięcie żeby stracić równowagę. Efekt? Wnajlepszym przypadku rozbity telefon lub rozsypane zakupy. Konsekwencje jednakmogą być znacznie bardziej poważne. Trzymanie się uchwytów lub poręczy możeuchronić przed bolesnymi urazami.

MPK przypomina również, że zgodnie z Regulaminem Przewozówpasażerom nie wolno przebywać w pojeździe na łyżworolkach, wrotkach lubpodobnych urządzeniach. Pasażer powinien prawidłowo zabezpieczyć i nadzorowaćprzewożone przez siebie rzeczy i ponosi odpowiedzialność za ewentualne szkodypowstałe na skutek ich przewożenia. Operator nie ponosi odpowiedzialności zaszkody spowodowane m.in. jazdą bez trzymania się przeznaczonych do tegouchwytów lub poręczy.