Czy łatwiej kupimy bilety na połączenia międzynarodowe?

inforail
07.02.2020 12:15

Czy PKP Intercity mazamiar ułatwić zakup biletów na połączenia międzynarodowe, zwłaszcza przezInternet? – takie pytanie zadał poseł Krzysztof Śmiszek MinistrowiInfrastruktury.

W odpowiedzi wiceminister Andrzej Bittel podał, że napodstawie regulacji prawnych w zakresie systemu sprzedaży biletów, w tym Rozporządzenia(WE) nr 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007r. dotyczącym praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym, pasażer może nabyćbilet na pociąg, np. międzynarodowy, przy wykorzystaniu co najmniej jednej zmożliwych form dystrybucji:

– w kasach biletowych lub w automatach biletowych,

– za pośrednictwem telefonu, Internetu lub jakiejkolwiekinnych, powszechnie dostępnych technologii informacyjnych,

– w pociągu.

W związku z tym, przewoźnik kolejowy nie jest zobligowanyprawnie do dystrybucji biletów w Internecie czy też za pomocą innych kanałówelektronicznych, jeżeli przykładowo zapewniona jest sprzedaż biletów w kasachbiletowych lub w pociągu. Aktualnie, PKP Intercity spełniają wymogi określone wrozporządzeniu 1371/2007 poprzez zapewnienie sprzedaży biletów w ramach conajmniej jednej z ww. form dystrybucji.

Jednakże, minister właściwy do spraw transportu, jakoZamawiający przewozy międzynarodowe w ramach umowy o świadczenie usług publicznychwymaga od PKP Intercity stosowania zdywersyfikowanych kanałów dystrybucjibiletów obejmujących kanały bezpośrednie i kanały elektroniczne. Zgodnie z ww. umowąstruktura kanałów dystrybucji i dostępności ofert w poszczególnych kanałach mabyć dostosowana do zapotrzebowania rynkowego oraz rozwoju elektronicznych formsprzedaży, z uwzględnieniem sytuacji finansowej, organizacyjnej i technicznejPKP Intercity.

Wiceminister Bittel podał, że przewoźnik prowadzikonsekwentnie prace nad rozwojem systemu internetowej sprzedaży biletów. Przykładowow 2019 r. wprowadzono możliwość zakupu biletu powrotnego w ramach jednejtransakcji oraz graficzną rezerwację miejsc (dla części pociągów), udostępnionointernetową sprzedaż biletów (w obu kierunkach) na pociągi relacji Przemyśl –Berlin oraz (Berlin) – Rzepin – Wiedeń. Uzupełnienie sprzedaży internetowej okolejne pociągi międzynarodowe jest jednym z głównych priorytetów przewoźnikana 2020 r.

Bittel podkreślił, że internetowa sprzedaż biletów w komunikacjimiędzynarodowej jest dużym przedsięwzięciem technicznym dla każdego przewoźnikagłównie ze względu na kwestie dotyczące ustalania cen biletów międzynarodowych.Opłata za bilet w komunikacji międzynarodowej jest bowiem sumą opłatczęściowych za przejazd po terytorium każdego państwa. Każdy przewoźnikprzekazuje pozostałym przewoźnikom wysokość opłat jakie będą mu należne zaprzejazd po jego terytorium. Oprócz powyższych „ogólnych” zasad przewozumiędzynarodowego, przewoźnicy kolejowi mogą w ramach swojej własnej politykihandlowej zawierać porozumienia dwu- lub wielostronne, na podstawie którychprzejazd pomiędzy ich krajami będzie objęty taryfą specjalną. W związku z tym,wdrożenie sprzedaży internetowego na pozostałe pociągi w komunikacjimiędzynarodowej wymaga implementacji nowego modułu sprzedażowego i opracowanianowej ścieżki zakupowej. Brane są wówczas pod uwagę wewnętrzne uwarunkowania taryfowe,prawne, techniczne i rozliczeniowe poszczególnych państw uczestniczących wuruchomieniu pociągu międzynarodowego.