PKP PLK: Utrzymujemy stały trend wzrostu bezpieczeństwa
Utrzymujemy stałytrend wzrostu bezpieczeństwa – powiedział wiceprezes PKP PLK Marek Olkiewicz.Przypomniał, że w ubiegłym roku nastąpił 11-proc. spadek w stosunku do 2018 r.liczby wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych.
Marek Olkiewicz podkreślił, że wzrost bezpieczeństwa nakolei jest wynikiem m.in. modernizacji infrastruktury kolejowej oraz szkoleńpracowników. Zaznaczył, że PKP PLK utrzymują stały trend wzrostubezpieczeństwa, m.in. budując skrzyżowania bezkolizyjne oraz inwestując wnowoczesne urządzenia na przejazdach, zmieniając kategorię przejazdów orazwspółpracując z policją.
Jak wskazał dyrektor biura bezpieczeństwa PKP PLKWłodzimierz Kiełczyński, na terenie zarządzanym przez PKP PLK w ubiegłym rokudoszło do 531 wypadków, tj. o 26 mniej niż w roku 2018. Z tej liczby 163 towypadki z udziałem samochodów osobowych, do których doszło na przejazdach. Dlaporównania w roku 2018 doszło do 183 takich wypadków.
Kiełczyński zwrócił uwagę na wzrastającą każdego roku liczbęsamochodów na polskich drogach oraz utrzymujący się od 2014 roku wzrost liczbykursujących pociągów.
PKP PLK wskazało również, że przyczyną 75 proc. wszystkichzdarzeń są sytuacje niezależne od zarządcy infrastruktury, a więc niewłaściwezachowania kierowców na przejazdach i nieodpowiedzialne wkraczanie na tory wmiejscach niedozwolonych. Podkreślono również, że o 11 proc. względem roku 2018spadła w 2019 roku zarówno liczba wypadków, jak i kolizji na przejazdachkolejowych.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Polskie Linie Kolejowe zwracają uwagę, że podstawowe błędykierowców to ignorowanie znaku stop i włączonych czerwonych świateł, wjeżdżaniepod opadające rogatki, omijanie slalomem zamkniętych półrogatek oraz wjeżdżaniena tory w momencie, gdy nie ma miejsca na zjazd z przejazdu.
„