Sprint przyspieszy opolskie autobusy. Dzięki ITS
10 stycznia władze Opola i przedstawiciele firmySprint, podpisali umowę na budowę Inteligentnego Systemu Transportu (ITS). Najego zrealizowanie przeznaczone zostanie ok. 37,8 mln złotych.
Zakończenie praczaplanowano na ostatni kwartał 2021 roku. Opole otrzymało na tę inwestycjędofinansowanie z Unii Europejskiej.
Podstawą systemu ITS będą urządzenia monitorującenatężenie ruchu na 49 najbardziej ruchliwych skrzyżowaniach w całym mieście. Napodstawie pomiarów system będzie w stanie określić gdzie tworzą się korki i takregulować cyklami świateł na innych skrzyżowaniach, aby rozładowywać zatory iusprawniać komunikację.
Waldemar Matukiewicz, wiceprezes firmy Sprint zaznaczył, żedzisiaj trudno dokładnie określić o ile minut system usprawni ruch wśródmieściu, natomiast na podstawie ITS który wdrożono już w Chorzowie, czyBielsku-Białej to w tych miastach czas przejazdu skrócił się od kilkunastu tokilkudziesięciu procent.
– Priorytet będą miały na przykład autobusy. Gdy zbliżą się doskrzyżowania, wówczas włączy się dla nich zielone światło. Podobne urządzenia będą montowane również w karetkach czy radiowozach – podkreślił Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.
Inne zadania
W ramach opolskiego ITS-u powstanie system rozpoznawaniatablic rejestracyjnych samochodów, który pozwoli weryfikować czas przejazduprzez miasto. Wówczas będziemy wiedzieli, które ulice są zakorkowane, po tożeby wybrać alternatywną trasę przejazdu.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Do tego inwestycja obejmie też m.in. systeminformacji parkingowej o wolnych miejscach i naprowadzania na nie kierowców, wczym pomoże specjalnie utworzona aplikacja mobilna. W strategicznych miejscachzostaną zamontowane elektroniczne tablice zmiennej treści informujące ooptymalnych trasach przejazdu, stacje meteorologiczne mierzące też poziomhałasu i zanieczyszczeń oraz kamery monitorujące przejazdy samochodów. Donagrań z monitoringu dostęp będzie miała policja oraz straż miejska. Wszystkobędzie podpięte do Centrum Zarządzania Ruchem i Transportem Publicznym, którebędzie się mieścić w Parku Naukowo-Technologicznym.
Od podpisania umowy firma Sprint ma 8 miesięcy nawykonanie projektu, natomiast prace związane z położeniem 20 kilometrówświatłowodu, montażem kamer, tablic informacyjnych na głównych skrzyżowaniach,mają się zakończyć w październiku 2021 roku.
Na zdjęciach od lewej: Waldemar Matukiewicz -Wiceprezes Zarządu Sprint S.A., Arkadiusz Wiśniewski – Prezydent Miasta Opola,Renata Ćwirzeń-Szymańska – Skarbnik Miasta Opola, Małgorzata Stelnicka -Wiceprezydent Miasta Opola, Teresa Sobel-Wiej – Dyrektor Miejskiego ZarząduDróg w Opolu.
„