Toruń stawia na własnych kontrolerów
Od 31 października kontrolę biletów w pojazdach komunikacji miejskiej w Toruniu prowadzi Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia.
Do tej pory Toruń w zakresie kontroli biletów w miejskiej komunikacjiwspółpracował z firmą Serinus z Radomia. Zawarta umowa obowiązywała do połowy2021 r., jednak Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia nie był zadowolonyz tej współpracy, gdyż prywatna firma od dłuższego czasu nie wywiązywała się zprzyjętych zobowiązań. Dlatego miasto postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce,wypowiedziało umowę i … zatrudniło na umowach-zleceniach dotychczasowychkontrolerów z Serinusa, którzy są przeszkoleni i zdali egzaminy.
Dla pasażerów zmiany są niezauważalne. 31 października doautobusów i tramwajów wsiedli ci sami kontrolerzy, po prostu z nowymiplakietkami.
Toruń przypomina
Przy okazji WGK przypomina o zadaniach i prawach kontrolerabiletów. Zadania to:
-
kontrola biletów w pojazdach komunikacji miejskiej w Toruniuna wszystkich liniach kursujących wgranicach administracyjnych miasta oraz na terenie innych gmin, na mocyzawartych z nimi porozumień międzygminnych;
-
nakładanie i pobieranie opłat dodatkowych i przewozowych zabrak odpowiedniego dokumentu przewozu lub brak ważnego dokumentupoświadczającego uprawnienie do bezpłatnego albo ulgowego przejazdu, za niezapłacenie należności za zabrane ze sobą do pojazdu zwierzęta, bądź naruszenieprzepisów o przewozie rzeczy lub zwierząt, za spowodowanie zatrzymania lubzmiany trasy przejazdu pojazdu komunikacji miejskiej w Toruniu (w tym takżenaliczania odsetek ustawowych z tytułu nie zapłaconych należności), a takżeopłat manipulacyjnych za anulowanie opłat dodatkowych.
Co może kontroler?
Kontroler ma prawo (zgodnie z art. 33a. ust. 7 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe (Dz. U. z 2017 r., poz. 1983 z późn. zm.):
1) w razie odmowy zapłacenia należności – żądać okazaniadokumentu umożliwiającego stwierdzenie tożsamości podróżnego;
2) w razie niezapłacenia należności i nieokazania dokumentu- ująć podróżnego i niezwłocznie oddać go w ręce Policji lub innych organówporządkowych, które mają zgodnie z przepisami prawo zatrzymania podróżnego ipodjęcia czynności zmierzających do ustalenia jego tożsamości;
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
3) w razie uzasadnionego podejrzenia, że dokument przewozualbo dokument uprawniający do przejazdu bezpłatnego lub ulgowego jestpodrobiony lub przerobiony – zatrzymać dokument za pokwitowaniem oraz przesłaćgo prokuratorowi lub Policji, z powiadomieniem wystawcy dokumentu;
W przypadku, o którym mowa w ust. 7 pkt 2, do czasuprzybycia funkcjonariusza Policji lub innych organów porządkowych, podróżnyobowiązany jest pozostać w miejscu przeprowadzania kontroli albo w innymmiejscu wskazanym przez przewoźnika lub organizatora publicznego transportuzbiorowego albo osobę przez niego upoważnioną (art. 33a ust. 8).
W myśl art. 87a cyt. uchwały podróżny, który w czasiekontroli dokumentów przewozu osób lub bagażu, mimo braku odpowiedniego dokumentuprzewozu, odmawia zapłacenia należności i okazania dokumentu, umożliwiającegostwierdzenie jego tożsamości, podlega karze grzywny. Orzekanie w sprawachokreślonych powyżej następuje w trybie Kodeksu postępowania w sprawach owykroczenia (art. 87c).
Toruńskie ABC
Toruńskie Biuro Kontroli Biletów znajduje się w budynkuWGK przy ul. Legionów 220 pok. 1 (obokzajezdni autobusowej), 56 611 83 39, e-mail: [email protected]
Biuro czynne jest w: poniedziałki, środy, czwartki, piątki wgodz. Od 10:00 do 15:30 oraz we wtorki w godz. 10:00 – 18:00.
„