Suski: Nowa linia kolejowa połączy CPK z Radomiem

inforail
29.04.2019 16:18

Nowa linia kolejowapołączy Centralny Port Komunikacyjny z Radomiem, gdzie od jesieni 2020 r. madziałać lotnisko czarterowe, obsługujące linie niskokosztowe – poinformował wponiedziałek w Radomiu szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski.

Linia kolejowa z Centralnego Portu Komunikacyjnego doRadomia to jeden z elementów sieci dróg kolejowych łączących CPK z większościądużych ośrodków w Polsce. Rząd przyjął w poniedziałek wykaz linii kolejowych oznaczeniu państwowym. Opracowanie to ma umożliwić m.in. sprawniejszą realizacjęinwestycji kolejowych w ramach planowanej budowy Centralnego PortuKomunikacyjnego.

„Linia kolejowa połączy CPK z Radomiem, jako żelotnisko w tym mieście ma być portem uzupełniającym, więc szybki transport dotego lotniska jest konieczny” – stwierdził Suski. Dodał, że w Radomiu będąmogły też odbywać się lądowania w sytuacjach awaryjnych związanych np. ze złymiwarunkami pogodowymi na innych polskich lotniskach. „W najbliższych latachdopóki CPK nie powstanie Radom będzie lotniskiem zapasowym dla lotniska Chopinaw Warszawie” – zaznaczył Suski.

W Radomiu zostanie wybudowany też kolejny, nowy przystanekkolejowy. Będzie on zlokalizowany pod wiaduktem drogowym w ciągu ulicyŻeromskiego. Z przystanku tego ma być łatwy dojazd do lotniska. PKP PolskieLinie Kolejowe jeszcze kilka lat temu podczas modernizacji torów stacji Radomzabezpieczyły teren pod budowę nowego obiektu.

Suski zapowiedział, że w najbliższych dniach odbędzie się”wbicie pierwszej łopaty” na lotnisku w Radomiu. „Mam nadzieję,że odbędzie się to również z udziałem znamienitego gościa, który byłby tąosobą, która przypieczętowałaby, że jest to fakt równie ważny dla Radomia jak icałej Polski” – zaznaczył minister.

Rząd przyjął w poniedziałek wykaz linii kolejowych oznaczeniu państwowym. Opracowanie to ma umożliwić m.in. sprawniejszą realizacjęinwestycji kolejowych w ramach planowanej budowy Centralnego PortuKomunikacyjnego.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w poniedziałek, żeRada Ministrów przyjęła nowelizację rozporządzenia w sprawie wykazu liniikolejowych o znaczeniu państwowym, przedłożoną przez pełnomocnika rządu ds.Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaja Wilda.

Jak wskazano, skomunikowanie CPK z najbliższymi dużymimiastami – Warszawą i Łodzią – zostanie zrealizowane poprzez budowę nowej liniikolejowej dużych prędkości. Umożliwi to osiągnięcie czasu przejazdu z CPK doWarszawy wynoszącego ok. 15 minut, a z CPK do Łodzi ok. 25 minut. Oznacza to,że czas przejazdu do CPK będzie konkurencyjny względem obecnego czasu dojazdudo podstawowych lotnisk obu miast.

„W węźle kolejowym CPK będą odgałęziały się liniekolejowe w kierunku Płocka i Gdańska oraz Centralnej Magistrali Kolejowejobsługującej m.in. Katowice i Kraków. Nowe linie kolejowe na przecięciach zistniejącymi liniami zostaną wyposażone w łącznice, zapewniając możliwośćobsługi CPK również pociągami podmiejskimi i regionalnymi oraz elastyczność wwyznaczaniu tras pociągów. Umożliwi to skierowanie przez CPK większościpociągów międzyregionalnych wyjeżdżających z Warszawy w kierunku zachodnim,zapewniając skomunikowanie CPK z pozostałymi regionami kraju” – tłumaczyCIR.