127 czujników jakości powietrza w Katowicach

infotrans
13.03.2019 17:54

Samorząd Katowic wramach europejskiego projektu Awair ukończył montaż 127 czujników powietrza.Informacje o wartości stężeń m.in. pyłów będą dostępne w internecie i naspecjalnych ekranach; w przyszłości pozwolą na prognozowanie jakości powietrzana kolejne dni.

Jak wynika z informacji zamieszczonych w środowym biuletyniekatowickiego magistratu, trwa odbiór zainstalowanych ostatnio 87 czujników oraz114 ekranów. Po zatwierdzeniu poprawności działania urządzeń i wykonanych prac,nowe czujniki pojawią się na mapie systemu monitoringu jakości powietrzaznajdującej się pod adresem: powietrze.katowice.eu

Pierwsze 32 czujniki badające jakość powietrza zainstalowanow 2018 roku w przedszkolach, żłobkach i innych instytucjach. Cały system owartości ponad 590 tys. zł składa się ze 127 czujników zamontowanych na tereniecałego miasta oraz 154 ekranów, na których będą prezentowane wartości stężeńm.in. pyłów PM10 i PM2.5.

Katowicki samorząd uważa, że to największe tego typurozwiązanie w Polsce – o gęstości pomiaru 0,77 czujnika na 1 km kw.

„W przyszłości dane z systemu Awair będziemy wykorzystywaćdo prognozowania jakości powietrza w Katowicach na kolejne dni z wykorzystaniemKatowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy (KISMiA), co pozwolinam działać z wyprzedzeniem” – wyjaśnił cytowany przez miasto jegoprezydent Marcin Krupa.

„To będzie duża zmiana jakościowa w zarządzaniumiastem. Zamiast reagować na to, co dzieje się w danej chwili – czyli np.ostrzegać mieszkańców, że pojawił się smog – będziemy mogli to odpowiedniowcześniej zapowiedzieć i także zdefiniować geograficznie” – wskazał prezydent.

Przypomniał, że w różnych miejscach miasta występują różnicew stężeniach pyłów – w zależności od dzielnicy czy warunków pogodowych. KISMiA,poprzez sieć czujników, będzie zbierał i przetwarzał informacje o jakościpowietrza, a także m.in. o temperaturze, wilgotności, prędkości i kierunkuwiatru.

Prognozowanie różnych wydarzeń czy podgląd na kamerachKISMiA ma m.in. umożliwić lepszą koordynację działania służb – szczególniepolicji, straży pożarnej i straży miejskiej. Ich dyżurni będą mogli czerpaćinformacje, wymieniać się danymi, a tym samym mieć pełniejszy ogląd bieżącejlub przyszłej sytuacji. Strażacy znając np. siłę i kierunek wiatru będąwiedzieć, z jakiej strony podjechać do pożaru, a także, jaką trasę wybrać ze względuna tworzenie się korków.

Europejski projekt Awair koncentruje się na problematycejakości powietrza na terenach miejskich Europy Środkowej oraz wpływuzanieczyszczeń powietrza na życie i zdrowie mieszkańców, ze szczególnymuwzględnieniem grup wrażliwych (dzieci, osób starszych, osób cierpiących nachoroby układu oddechowego i krążenia).

Rezultatem projektu, finansowanego z programu InterregEuropa Środkowa, ma być opracowanie planu dotyczącego zmniejszenia wpływuzanieczyszczenia powietrza i smogu na życie mieszkańców. Projekt przewiduje m.in.działania pilotażowe w Katowicach w zakresie instalacji czujników pomiaruzanieczyszczenia powietrza w budynkach użyteczności publicznej.

Projekt – realizowany od września ub. roku do końca sierpnia2020 r. – obejmuje również wymianę doświadczeń na poziomie międzynarodowym.Katowice włożą do niego m.in. wyniki badań, do których część materiału madostarczyć ankieta prowadzona obecnie wśród mieszkańców.

W anonimowej ankiecie mieszkańcy – obok podstawowych danychstatystycznych – są pytani m.in. o wiek dzieci, rodzaj posiadanego ogrzewania,ocieplenie zamieszkiwanego budynku, podejmowaną aktywność na zewnątrz, środektransportu w drodze do pracy, ocenę jakości powietrza w trakcie i poza sezonemgrzewczym, indywidualne postrzeganie wagi sprawy jakości powietrza orazświadomość co do źródeł informacji na ten temat.

Liderem projektu Awair jest Regionalna Agencja Zapobiegania,Środowiska i Energii włoskiego regionu Emilia-Romagna, a wśród partnerów m.in.z Włoch, Węgier i Niemiec, jest także Główny Instytut Górnictwa. Budżetprojektu to 1,94 mln euro; w tym budżet Katowic blisko ok. 290 tys. euro (zczego unijna dotacja pokrywa 250 tys. euro).