ZTM Poznań apeluje o zdejmowanie plecaków i niestanie przy drzwiach
Zarząd TransportuMiejskiego w Poznaniu kontynuuje akcję „Warto jeździć z kulturą”.
Tym razem chcemy zwrócić szczególną uwagę na właściweprzewożenie bagażu – zwłaszcza bardzo popularnych plecaków, a także, aby niezajmować miejsc tuż przy drzwiach pojazdu. Od poniedziałku (21 stycznia), wramach akcji, będzie można otrzymać w Punktach Obsługi Klienta ZTM praktycznygadżet promocyjny – odblaskową opaskę z logo ZTM.
ZTM zachęca do kulturalnego korzystania z transportupublicznego. Życzliwość i uprzejmość popłaca. Dziś my ustąpimy miejsca osobiepotrzebującej, jutro – jeśli będziemy w takiej potrzebie – ktoś inny pomożenam. Dlatego warto jeździć z kulturą. U progu roku 2019 chcemy także zwrócićszczególną uwagę na dwa kolejne aspekty korzystania z transportu publicznego.
Masz bagaż? Miej go na oku. Masz plecak – zdejmij go przedwejściem do pojazdu!
Każdy odpowiada za przewożone ze sobą rzeczy. Pamiętajmy, żenie mogą one stwarzać zagrożenia dla innych pasażerów, przeszkadzać im, narażaćna niewygody. Ponosimy odpowiedzialność za szkody powstałe na skutekprzewożenia swojego bagażu, dlatego zawsze miejmy go na oku i pod kontrolą.Szczególną uwagę chcemy zwrócić na bardzo popularne plecaki. Zdejmijmy je przedwejściem do autobusu lub tramwaju. Postawmy na podłodze przy nodze, międzysiedziskami lub innym miejscu, gdzie nie utrudniają życia innym. Plecak możnateż po prostu trzymać w ręce.
Nikt przecież nie lubi być co chwilę szturchanym przez cudzybagaż. Pamiętajmy, że w pojeździe nie jesteśmy sami. Z bagażem na plecach nietylko utrudniamy innym życie i zajmujemy więcej przestrzeni w pojeździe, ale takżenarażamy się na kradzież, mając bardzo ograniczony dostęp do własnego plecaka.
Nie stój tuż przydrzwiach – inni też chcą pojechać lub wysiąść
Z pewnością wiele razy irytowaliśmy się na przystanku nawidok pustawych przestrzeni wewnątrz tramwaju, jednocześnie… nie mogąc do niegowsiąść z powodu mnóstwa pasażerów stojących tuż przy drzwiach. Dlatego jeślimasz możliwość, po wejściu do pojazdu przesuń się do jego wnętrza. Stojąc przydrzwiach, blokujesz innym możliwość wyjścia z tramwaju lub autobusu orazwejścia do nich. Zwykle w pojeździe jest dość miejsca, żeby się przesunąć.Warto także wiedzieć, że stojąc w tuż przy drzwiach, w tzw. „żółtej strefie”pojazdu, często przyczyniamy się do ponownego ich otwierania co opóźniaruszenie autobusu lub tramwaju z przystanku.
Ponadto – po raz kolejny apelujemy także o stosowanie się doponiższych zasad
– ustąp miejsca osobie potrzebującej
Przyjemnie się podróżuje siedząc i czytając książkę lubsprawdzając newsy w smartfonie. Ale rozejrzyj się wokół. Jeśli obok stoi osobapotrzebująca, starsza, mająca problem ze staniem – okaż życzliwość i ustąpmiejsca. Kiedyś też możesz go potrzebować. Pamiętaj, że jeśli zajmujesz wpojeździe miejsce oznaczone piktogramem przeznaczone dla kobiet ciąży i osób zdzieckiem na ręku oraz dla osób niepełnosprawnych, masz bezwzględny obowiązekjego zwolnienia w razie zgłoszenia chęci zajęcia tego miejsca przez osoby, dlaktórych jest ono wyznaczone.
– najpierw wysiadamy, potem wsiadamy
Pozwól innym opuścić autobus lub tramwaj, spokojnie zdążyszwsiąść. Sprawna wymiana pasażerskawpływa na punktualność w komunikacji zbiorowej.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
– przewożąc rower, pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa
Przewóz rowerów jest możliwy tylko w wyznaczonym miejscu i wpojazdach oznakowanych piktogramem umieszczonym przy drzwiach wejściowych.Jeżeli pojazd jest odpowiednio wyposażony, zabezpiecz rower za pomocąspecjalnych mocowań. Pamiętaj, że jeśli podczas Twojej podróży pojawi siępasażer na wózku inwalidzkim lub osoba z wózkiem dziecięcym, masz obowiązekustąpienia im miejsca.
– daj szansę pasażerom uprawnionym zająć wyznaczone dla nichmiejsce
Jeśli stoisz w miejscu przeznaczonym dla osób poruszającychsię na wózkach inwalidzkich lub z wózkiem dziecięcym i zauważysz, że takieosoby są w pojeździe – przesuń się. Daj szansę osobom uprawnionym zajęciamiejsca specjalnie dla nich wyznaczonego. Przypominamy, że pasażer, któryzajmuje miejsce wyznaczone dla kobiet ciężarnych, osób z dzieckiem na ręku orazdla osób starszych i niepełnosprawnych ma obowiązek opuścić je, gdy tylkoosoba, dla której miejsce jest przeznaczone, zgłosi chęć jego zajęcia. Jednak,niezależnie od zapisów Regulaminu Przewozu, w autobusach i tramwajach warto byćżyczliwym wobec innych i ustępować miejsca osobom potrzebującym.
– miej na uwadze innych pasażerów, nie uprzykrzaj im podróży
Jeśli słuchasz muzyki, pamiętaj że nie wszyscy chcą słuchaćjej razem z Tobą. Tak ustaw głośność, żeby nie przeszkadzać innym. Nie jedz inie pij w autobusie lub tramwaju, nie tylko dlatego że jest zakazane – podczashamowania łatwo możesz stracić kontrolę nad jedzeniem i poplamić ubranie. Swojelub innego pasażera. Nie sadzaj pieska, torebki, plecaka na miejscu siedzącym –jest ono przeznaczone dla pasażerów.
– uśmiechnij się i bądź życzliwy dla innych
W transporcie publicznym nigdy nie jesteś sam. Uśmiechnijsię, bądź uprzejmy i życzliwy. Podróżowanie będzie przyjemniejsze. Dlawszystkich!
„