Sukces połączeń do Buska, całorocznych kursów nie będzie

inforail
17.09.2018 08:19

„Pociąg do Zdroju”,czyli weekendowe połączenie kolejowe Kielce – Busko-Zdrój można uznać za sukces– poinformował Świętokrzyski Urząd Marszałkowski. W ciągu dwóch miesięcyskorzystało z niego prawie 5 tysięcy pasażerów i blisko 200 rowerzystów.

To pokazuje, że należypodjąć starania, by uruchomić to połączenie na stałe – mówił WaldemarSikora, burmistrz Buska Zdroju. W piątek, 14 września partnerzy tego projektuspotkali się w Busku, aby podsumować dotychczasowe działania i rozmawiać omożliwości wpisania połączenia Kielce – Busko w całoroczny rozkład jazdy PKP.

Pociąg relacji Kielce – Busko po raz pierwszy wyruszył wtrasę 30 czerwca. Od tego czasu, do 2 września w każdą sobotę i niedzielęrealizowane były po dwa połączenia ze stolicy województwa do Uzdrowiska i zpowrotem. Było to możliwe dzięki współpracy samorządów: województwa i Buska-Zdroju,Uzdrowiska oraz Świętokrzyskiego Oddziału PKP PLK i Przewozów Regionalnych.

5 tysięcy pasażerów tojest bardzo dobry wynik – stwierdził Robert Zaborski, dyrektor ŚwiętokrzyskiegoOddziału Przewozów Regionalnych. Tomiędzy innymi zasługa Biletu Świętokrzyskiego, który dawał pasażerom możliwośćdojazdu ze stacji kolejowej do Uzdrowiska lub centrum miasta bez dodatkowychopłat. A było to możliwe dzięki samorządowi Buska, który te przejazdyorganizował. Nie bez znaczenia była także współpraca w zakresie promocji tychkursów prowadzona przez miasto i Uzdrowisko – dodał.

Żeby to połączenie uruchomić, najpierw trzeba byłozmodernizować nieczynną przez lata linię kolejową. Jak twierdzi GrzegorzŁukasik, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału PKP PLK trzeba było wyremontowaćtory, ale także uzupełnić rozkradzioną elektryczną trakcję. Był to koszt 650tysięcy złotych.

Cieszę się, że zostałapodjęta próba reaktywacji tego połączenia i udało się przywrócić do właściwychparametrów linię numer 73. Liczymy na to, że będzie to dopiero początekwspółpracy, która przyczyni się do rozwoju tych połączeń – powiedziałdyrektor Łukasik.

Jan Maćkowiak, wicemarszałek województwa świętokrzyskiegotak ocenił przedsięwzięcie: Po pierwsze – linia między Kielcami a Buskiem jestpotrzebna. Po drugie – deklarujemy współpracę, aby docelowo to połączenie mogłobyć połączeniem codziennym, aby nie tylko turystycznym. Po trzecie – stojąprzed nami różne bariery natury infrastrukturalnej, organizacyjnej ifinansowej, które musimy pokonać, aby to połączenie miało sens, żeby pociągzatrzymywał się na stacjach, na których powinien się zatrzymywać i jechałodpowiednio szybko. Będziemy w najbliższym czasie nad tym pracować.

W Regionalnym Programie Operacyjnym WojewództwaŚwiętokrzyskiego zabezpieczono około 9 milionów złotych na opracowaniedokumentacji dotyczącej przystosowania linii Kielce – Busko dla potrzebcodziennych kursów. To oznacza remont lub budowę stacji kolejowych wmiejscowościach na tej trasie. Na razie brane są pod uwagę trzy miejscowości:Kije, Brzeziny i Włoszczowice. Choć jak zapewnia Grzegorz Łukasik, lista niejest jeszcze zamknięta.

Bardzo się cieszę, żegmina Kije znajdzie się w tym projekcie. Ludzie patrzą z nadzieją na to, żepołączenie zostanie reaktywowane. Jestem przekonany, że przywrócenie transportuklejowego znacznie poprawi jakość życia mieszkańców, którzy żyją wmiejscowościach bardziej odsuniętych od drogi – powiedział KrzysztofSłonina, wójt gminy Kije.

Projekt zakłada też wybudowanie około półtora kilometratorów od stacji Busko do centrum miasta w okolicy dworca PKS.

Prace nadprzygotowaniem dokumentacji technicznej rozpoczną się w przyszłym roku –zapowiada Jan Maćkowiak.

Na razie trudno jest przewidzieć kiedy linia Kielce – Buskona stałe znajdzie się w rozkładzie jazdy. Wiadomo natomiast, że w przyszłymsezonie wakacyjnym to połączenie znów zostanie uruchomione, być może także wpiątki.

W tym roku Samorząd Województwa Świętokrzyskiego kontynuujerównież wakacyjne połączenia kolejowe z Kielc do Sandomierza. Tylko w tym rokuskorzystało z niego ponad 16 tysięcy pasażerów. Dlatego zdecydowano, żekursowanie tego pociągu zostanie przedłużone do końca września tego roku.