Gminy Kalety i Kochanowice chcą dołączyć do Metropolii
Wnioski gmin Kalety iKochanowice ws. przystąpienia do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM)przekazało w piątek zgromadzenie tej zrzeszającej dziś 41 samorządóworganizacji do zaopiniowania przez Sejmik Woj. Śląskiego i wojewodę śląskiego.
To początek ustawowej procedury przyjmowania nowych członkówdo związku metropolitalnego woj. śląskiego.
Apelując do członków Metropolii o pozytywne odniesienie siędo wniosków obu gmin burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech argumentował, żefunkcjonują one, podobnie jak inni uczestnicy GZM, w subregionie centralnymwoj. śląskiego; są też członkami działającego od kilku lat porozumienia obszarufunkcjonalnego Biały Śląsk.
„Przygotowaliśmy w nim m.in. wspólną strategię rozwoju.(…) Zdając sobie sprawę, że gminy te bezpośrednio z nami nie sąsiadują –Kalety być może zaczną poprzez Tworóg – myślę, że docelowo, w perspektywiewieloletniej należałoby te obrzeżne gminy do Metropolii wciągać. Jeżeli mamytworzyć spójny plan rozwoju, wspólną strategię, trzeba by o tych gminach myślećpozytywnie – w kontekście ich przyjęcia do Metropolii” – diagnozował Czech.
W poprzednich miesiącach ruszyły procedury dotyczącewniosków pięciu innych zainteresowanych gmin.
W maju br. procedurę przyjmowania nowych członków GZMzainicjowała już w ten sposób wobec Ornontowic i Orzesza. W czerwcu doskonsultowania z Sejmikiem Woj. Śląskiego i wojewodą skierowano wnioski gmin:Krupski Młyn, Wielowieś, Tworóg, Toszek i Miasteczko Śląskie.
Zgodnie z określoną w ustawie o związku metropolitalnym wwoj. śląskim drogą, wnioski takie – poparte m.in. wynikami przeprowadzonych wgminach konsultacji społecznych – zgromadzenie GZM przekazuje uchwałą dozaopiniowania przez Sejmik Woj. Śląskiego oraz wojewodę śląskiego.
Po uzyskaniu tych opinii odbędzie się dyskusjadotychczasowych 41 członków Metropolii na poziomie zgromadzenia GZM, którepodejmie decyzję ws. dalszego procedowania, czyli wysłania wniosków, wraz zopiniami i uzasadnieniami, do premiera.
Gminy Ornontowice, Orzesze, Krupski Młyn, Wielowieś, Tworóg,Toszek i Miasteczko Śląskie przylegają do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropoliiod południowego zachodu oraz od północy. Ich wnioski wiążą się m.in. zprzejmowaniem przez Metropolię całości organizacji komunikacji miejskiej od jejdotychczasowych organizatorów, którzy obsługują linie autobusowe na terenietych gmin.
Do Kalet i Kochanowic nie dociera obecnie komunikacjamiejska działająca w obrębie GZM. Gmina Kochanowice – położona międzyLublińcem, a Częstochową – nie przylega też terytorialnie do obszarów obecnychlub dotąd zgłoszonych potencjalnych członków Metropolii. Gmina Kalety będziesąsiadowała z GZM, jeżeli jej członkami staną się przylegające do niej Tworóg iMiasteczko Śląskie.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Podczas piątkowej sesji zgromadzenia Metropolii jegoczłonkowie ponadto m.in. przyjęli rezygnację niedawno powołanej członkinizarządu GZM Anety Moczkowskiej (z przyczyn osobistych). Wybrali też jejnastępcę, którym – zgodnie z kandydaturą zgłoszoną przez podokręg tyskiMetropolii został Grzegorz Podlewski, m.in. b. prezes Zespołu ElektrowniWodnych Niedzica.
Jak przedstawiał przed głosowaniem tego kandydatawiceprezydent Tychów Miłosz Stec, Podlewski jest menadżerem przez wiele latzwiązanym z branżami telekomunikacyjną i energetyczną. Ostatnio związany ztyskim samorządem, zaangażowany był m.in. w ideę przejęcia przez miastooświetlenia ulicznego od Tauronu czy szeroko rozumiane zagadnienia smart city.
W piątek przedstawiciele zgromadzenia GZM wyrazili też wolęprzystąpienia do Fundacji Unia Metropolii Polskich oraz intencję rozpoczęciawspółpracy z Metropolią Ruhry.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) – powołanaspecjalną ustawą – zrzesza dziś 41 miast i gmin centralnej części woj.śląskiego. Po spełnieniu przewidzianych przez ustawę wymagań Metropoliapowstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać 1 stycznia 2018 r. Ewentualnazmiana granic związku metropolitalnego może nastąpić od 1 stycznia każdegoroku.
Według ustawy związek metropolitalny jest zrzeszeniem gminwoj. śląskiego z silnymi powiązaniami funkcjonalnymi i zaawansowaniem procesówurbanizacyjnych, położonych na obszarze spójnym pod względem przestrzennym,który zamieszkują co najmniej 2 mln mieszkańców (w 41 gminach GZM mieszka 2,28mln osób).
Związek metropolitalny ma wykonywać zadania publiczne wzakresie kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego igospodarczego, planowania, koordynacji, integracji i rozwoju publicznegotransportu zbiorowego. Pieniądze związkowi zapewnia m.in. 5-procentowy udział wpodatku PIT płaconym przez mieszkańców metropolii.
„