Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ustaliła zasady bezpłatnych przejazdów

infotrans
17.01.2018 13:48

Zasady ogłaszaniabezpłatnej komunikacji miejskiej w dni szczególnie wysokich stężeń smoguuzgodniła Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) z organizatoramikomunikacji miejskiej na swoim terenie oraz z należącymi do regionalnegosamorządu Kolejami Śląskimi.

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka GZM KamilaRożnowska, zawarte porozumienie określa wspólne zasady koordynowania iogłaszania bezpłatnych przejazdów dla kierowców i jednego współpasażera, gdyprognozowane stężenia zanieczyszczeń w powietrzu (pyłu PM10) będą przekraczaływartości alarmowe.

Według informacji Rożnowskiej tzw. dzień smogowy będąogłaszały Koleje Śląskie, które prawo do bezpłatnych przejazdów wprowadzą, gdyprzekroczenia norm zanieczyszczeń powietrza będą prognozowane przynajmniej najednym z siedmiu obszarów, wyodrębnionych w prognozach WojewódzkiegoInspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach

Na obszarze Metropolii bezpłatne przejazdy mają byćogłaszane, gdy prognozy przekroczenia norm będą dotyczyły przynajmniej jednegoz dwóch wyznaczonych przez WIOŚ obszarów, obejmujących gminy i miasta GZM(chodzi o obszar centralny i/lub rybnicko-pszczyński).

Ponieważ Metropolia nie jest jeszcze organizatoremtransportu publicznego, decyzja o wprowadzeniu bezpłatnych przejazdówkażdorazowo będzie musiała zostać usankcjonowana wewnętrznymi decyzjamiposzczególnych organizatorów, którzy działają na jej obszarze: KZK GOP, MZKTychy oraz MZKP Tarnowskie Góry.

Prawo do bezpłatnych przejazdów w dni smogowe będziehonorowane na podstawie dowodu rejestracyjnego pojazdu, z którego tego dniajego użytkownik nie skorzysta, wybierając pociąg. Z bezpłatnego przejazdubędzie mogła skorzystać jeszcze jedna towarzysząca mu osoba.

Każdorazowo decyzja o wprowadzeniu bezpłatnych przejazdówpodejmowana ma być do godz. 15. dnia poprzedzającego. Porozumienie dopuszczarównież możliwość wprowadzenia bezpłatnych przejazdów w sytuacjachnadzwyczajnych – organizatorzy będą wówczas wdrażali odpowiednie procedury wczasie czterech godzin.

„To porozumienie bez precedensu, ponieważ dotychczasnie prowadzono w tym zakresie zintegrowanych działań na taką skalę” -ocenił, cytowany przez Rożnowską, członek zarządu Górnośląsko-ZagłębiowskiejMetropolii Grzegorz Kwitek.

We wstępie do porozumienia partnerzy za konieczne uznalidziałania na rzecz zrównoważonej mobilności „poprzez zachęcaniemieszkańców Metropolii, aby w trakcie dni, w których następuje przekroczeniedopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM10 pozostawili swoje samochody orazkorzystali z bezpłatnych przewozów w ramach publicznego transportuzbiorowego”.

W poniedziałek bezpłatne przejazdy dla kierowców, a takżeosób im towarzyszących, ogłosiły marszałkowskie Koleje Śląskie. Wobecprognozowanej złej jakości powietrza przewoźnik zdecydował się na to po razpierwszy w tym roku.

W poniedziałek prezes Kolei Śląskich Wojciech Dingespoinformował, że podczas ubiegłorocznych nieco ponad czterech pełnych dnismogowych z bezpłatnych przejazdów pociągami tego przewoźnika skorzystałołącznie ponad 12 tys. osób.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała 1 lipca2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja – mocą ustawyprzygotowanej przez rząd specjalnie dla regionu – skupia 41 miast i gmincentralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych przez blisko 2,3 mln osób. Mazajmować się m.in. transportem i planowaniem przestrzennym.

Od stycznia br. na terenie całej Metropolii obowiązują jużjedna taryfa komunikacji miejskiej, a także bezpłatne przejazdy do 16. rokużycia. GZM zdecydowała też o utworzeniu Zarządu Transportu Metropolitalnego,który docelowo przejmie funkcję organizatora komunikacji. Do metropolitalnejsieci komunikacyjnej w dalszej perspektywie ma zostać włączona kolej.

W tegorocznym budżecie Metropolii na pokrycie kosztówzwiązanych z wprowadzeniem bezpłatnych przejazdów w Dni Smogowe zaplanowano 1mln zł.