Najnowsze w Infoship
Brakuje najnowszych.

Bolesławiec: Otwarto Lokalne Centrum Sterowania

inforail
21.01.2008 15:44

LCS Bolesławiec. Fot. PKP PLK LCS Bolesławiec. Fot. PKP PLK

Dzięki prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. modernizacji, nowoczesne systemy komputerowe wkraczają w miejsce dziewiętnastowiecznych dźwigni i dwudziestowiecznych urządzeń elektromechanicznych.
Na odcinku 78 km Legnica-Węgliniec dwóch dyżurnych wkrótce będzie sterowało ruchem pociągów z jednego miejsca – Lokalnego Centrum Sterowania w Bolesławcu (LCS Bolesławiec). Uruchomione pod względem technicznym w grudniu 2007 LCS Bolesławiec pozwala na zdalne sterowanie wcześniej przebudowanymi i oddanymi do użytku, stacjami: Miłkowice, Chojnów, Okmiany i Zebrzydowa.
Prace wykonano w ramach projektu współfinansowanego z Funduszu Spójności Nr 2001/PL/16/P/PT/013: Kontrakt na budowę wraz z projektowaniem systemów sterowania ruchem i telekomunikacji.
Generalny wykonawca: Skanska S.A. Oddział Budownictwa Kolejowego w Kielcach.
Czas realizacji marzec 2006 r. –grudzień 2007 r.
Wartość kontraktu: na budowę wraz z projektowaniem systemów sterowania ruchem i telekomunikacji: 29,2 mln EUR netto.
Obsługa centrum wykorzystuje pulpit sterowniczy najnowszej technologii. Na kilkunastu monitorach obrazowany jest m.in. ruch pociągów oraz stan przejazdów kolejowo – drogowych. Ponadto urządzenia pozwalają na zdalne sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem rozjazdów oraz monitorowaniem wszystkich stanów urządzeń w Centrum Diagnostyki i Utrzymania.
W styczniu Jerzy Dul Naczelny Dyrektor Oddziału Regionalnego PLK we Wrocławiu oraz Zbigniew Gzik z-ca ds. Projektów Inwestycyjnych spotkali się z prezydentem Bolesławca Piotrem Romanem. Oprócz prezentacji wdrażanego do eksploatacji LCS przedmiotem rozmów była m.in. współpraca przy pracach związanych z modernizacją największego w Polsce kolejowego mostu kamiennego w Bolesławcu. Piotr Roman zapewnił, że władze miasta z uznaniem przyjmują poprawę standardu linii kolejowej E-30 i deklarują dalszą współpracę.
Warto podkreślić, że współdziałanie władz Bolesławca i Zakładu Linii Kolejowych we Wrocławiu pozwoliło już na zrealizowanie projektu iluminacji mostu. Miasto wykorzystuje niezwykły obiekt inżynieryjny m.in. w materiałach promocyjnych.
W części bolesławieckiego spotkania uczestniczyły także regionalne media. Dziennikarze otrzymali informacje o zawansowaniu modernizacji E-30 i wdrażaniu nowoczesnych urządzeń srk w ramach projektu Nr 2001/PL/16/P/PT/013 i.